KARAMANOĞULLARINDA MEHTER TAKIMI
Reklam
Reklam
Şerafettin Güç

Şerafettin Güç

KARAMANOĞULLARINDA MEHTER TAKIMI

27 Aralık 2016 - 16:37

KARAMANOĞULLARINDA MEHTER TAKIMI

Tarih Araştırmacısı-Yazar: Şerafettin GÜÇ 

Karamanlıların Devlet idare şekli Türkiye Selçukluları Devlet teşkilâtına benzemekte idi.
Beylik aile fertleri tarafından seçilen Ulu Bey tarafından idare edilir, ailenin diğer üyeleri ülkenin çeşitli yerlerinde valilik yapmak suretiyle yönetime katılırdı. Osmanlıda ki gibi kardeş katli yok.
Divan teşkilatının da mevcut olduğu bilinen Karaman Beylerinin NEVBET denilen davul, NAKKARE ve NEFİRden meydana gelen bir çeşit mehter takımları vardı. HALÎLE denilen birbirine çarpan zilleri halen tasavvuf müziğinde kullanılıyor.
Yıllardır Karaman ve Karamanoğulları Devletinin üzerindeki karabulutlar nedense kalkmak bilmiyor.
Bunun nedeni Selçuklunun mirasına sahip çıkması ve Selçuklu Sarayına oturmasını Osmanlı hazmedememiş olmasına bağlıyorum.
Ayrıca birde Türk Dili konusu var. Kerimüddin Karaman Beyin oğlu Şemseddin I nci Mehmed'in Konya divanında ki fermanı var. Bu fermanı da Osmanlı kabullenemiyor. O devirde ki coğrafyada en kuvvetli beylik Karamanoğulları olduğu için, diğer beyliklerin yanında itibarı çok kuvvetli.
Selçuklu Devleti sarayında Farsça konuşuluyor, defterler Arapça tutuluyor. Halk kendi arasında Türkçe Farsça ve Arapça konuşuyor. Böyle bir ortamda Türkçe fermanının oluşması ve kabul görmesi, devlet olmanın da başlangıcını teşkil ediyor. Dil birliği devletlerde esas teşkil eder. Osmanlı bunu da içerlemiş olmalı ki; yıllarca Karamanoğlu Devleti ile savaşmış. Tesbitlerimde altı yılın sadece üç senesini Ermenek Yelli Bel ve Mennan Kalesi etrafında olmuş.
Bu konuda araştırmalarımda karşıma çıkan bazı enteresan bilgiler var. Üzerinde çalıştığım "Karamanoğlulları Karamanikası" kitabında belgeleriyle bahsetmeye çalışıyorum.
Karamanoğlu Devletinin Osmanlı'ya bağışladığı o kadar çok miras var ki, detayını bilmeden nedense bir Osmanlı hayranlığı almış başını gidiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 2380 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum