KISACA KARAMANLI KİMLİĞİ
Reklam
Reklam
Talat Duru

Talat Duru

KISACA KARAMANLI KİMLİĞİ

13 Mayıs 2015 - 08:44

KISACA KARAMANLI KİMLİĞİ

Talat DURU

Son zamanlarda TV’lerde Osmanlı belgeselleri arka arkaya boy göstermekte.
           Geçenlerde yine bu yapıtlardan biri olan Fetih filmini izliyordum. Senaryosu sözüm ona hangi tarihçinin bilmem, Karamanoğulları hakkında terbiyesizlikte bulunmuş.
           Bu sebeple bu yazıyı değerli okurlarıma bir hatırlatma gerekçesiyle gerekli gördüm.
    Karamanlıların ilk yurtları hazar denizinin kuzey doğusundaki üstyurt bölgesidir. Her ne sebeple buradan Issık gölü kenarındaki Balasagon yakınlarına göç edip burada İslamiyet'i kabul ettiler.
            Bir müddet sonra Balasagondan Karahanlılar üzerinden eski yurtlarına geldiler. Moğol baskısı yüzünden yeniden bir göç harekatına başlayarak hazar denizinin kuzeyinden, Azerbaycan'a geçtiler. 
            Şirvan bölgesinde bir müddet kaldıktan sonra Erzurum, Sivas üzerinden sonradan Bayburt ismini alan Karaman ovasına yerleştiler. Daha sonra Mut ve Ermenek taraflarına kameriye bölgesine yerleştiler.
    Karamanlıların Avşar boylarından geldiğini söyleyenler varsa da Salur boyundan geldikleri otoritelerce kabul edilmiştir ve asil bir aileye mensupturlar. Karaman ismini orta Asya'dan soyundan almıştır. Anayurtta iken kendi topluluğuna ait han sülalesindendir.
    Karamanlıların siyasi şeceresi şöyledir;
    1) Kalhanoğulları
    2) Silvan Hanları
    3) Alpaslan
    4) Saadettin Bey
    5) Nurettin Bey
    6) Karaman Bey
            Karamanlılar Anadolu beyliklerini ve devletlerini kurduktan sonra Türklük ve İslamlık uğruna çalıştılar.
            Selçuklu devleti yıkılınca, Karamanlılar Anadolu'da ki tüm beylerin Emirül Ümeralığını aldı. Osmanlılar dahil Karamanoğlullarına vergilerini ödüyor, hüccetlerini alıyorlardı. Karamanlılar Anadolu beylikleri arasında oluşan anlaşmazlıkların üzerine giderek meseleyi hallediyorlardı. Karamanoğulları Selçukluların eli değmeden Antalya'dan Payas'a Kapadokya'dan Tarsus'a kadar devlet içerisinde huzursuzluk yapabilecek kolonileri binlerce şehit vererek susturdular.
            Moğol akınlarına tek başına karşı koyarak büyük mal ve can kaybına uğradılar. Moğol hükümdarı Gazal Han, "eğer karamanlılar olmasaydı güneşin battığı yere kadar giderdik" demiştir.
Velhasıl karamanlılar olmasaydı Anadolu'da Türklük ve İslamlık bu durumda olmazdı. Onlar devlet, din, vatan uğruna canlarını feda edip şehit oldular.Bu yazı 27744 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum