KARAMAN'DA İLKLER
Reklam
Reklam
Abdullah Uysal

Abdullah Uysal

KARAMAN'DA İLKLER

06 Ağustos 2015 - 15:37

KARAMAN'DA İLKLER

Emekli Öğretmen Abdullah UYSAL
MİLLİ EĞİTİM  

*Cumhuriyetin ilanından sonra ilk açılan İLKOKUL, Cumhuriyet İLKOKULUDUR.1925 Ulaşılabilen ilk BAŞÖĞRETMENİ İsa ÖNDER'dir

*İlk ORTA OKUL 1932 Yılında Tapucak mahallesinde İki katlı bir evde(Ayazlara ait bir evdi.)12 si KIZ olmak üzere 97 öğrenciyle eğitim öğretime başlamış, daha sonra YUNUS EMRE O.O.lunun şimdiki yerindeki binaya 1938 yılında taşınmıştır. İlk Müdürü Hilmi ERÖZDEN'dir.

*İlk LİSE,1957 yılında Orta Okul bünyesinde başlamış,1967 Yılında şimdiki yerinde müstakil lise olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir. İlk Müdürü ABACILAR'ın Damadı Zeki YILMAZ'dır.

*İlk İmam Hatip Lisesi 1967 yılında Kirişçi Mah. Kemal Kaynaş Caddesinde Mülkiyeti Yunus Emre Kültür Vakfına ait binada eğitim ve öğretime başlamış olup İlk Müdürü Seyiy Ali Koyuncu'dur. Şimdilerde bu arsada adı geçen vakıf tarafından Külliye inşaatına başlanmıştır

*İlk Ticaret Lisesi,1972 yılında Önceleri Fatih Lisesi daha sonra Mehmet Akif Ersoy Lisesi olan, Hoca Mahmut Mahallesinde bulunan binada eğitim ve öğretime başlamış olup, İlk Müdürü Nevzat AYDÜZ'dür.

*Endüstri Meslek Lisesi (Erkek Sanat Enstitüsü) 1969 Yılında eğitim,öğretime başlamıştır.İlk müdürü Hasan Aydoğdu'dur.

*Nefise Sultan Kız Meslek Lisesi (Kız Enstitüsü) Eski Tarihi karaman Belediyesinin Batısında bulunan iki katlı ahşap binada eğitim öğretime başlamıştır. İlk müdüresi Günay MÜDERRİSOĞLU'dur.

*Fatih Lisesi Hoca Mahmut Mahallesinde bulunan Mülkiyeti Çocuk Esirgeme Kurumuna ait binada eğitim öğretime başlamıştır. İlk Müdürü Mehmet ÖZER'dir.

*Anadolu Lisesi 1989 Yılında Şimdiki Ticaret Lise'sinin üst katında eğitim öğretime başlamıştır.İlk Müdürü Mustafa KARAARDIÇ'tır.

*BİFA Orta Okulu1990 Yılında eğitim öğretime başlamıştır. İlk Müdürü Hilmi ERDOĞDU'dur.

*Sanatla ilgili KURSİYER yetiştiren okul, M.E.B.lığına Bağlı olarak DEMİRCİLİK ve Marangozluk adı altında 1954 Yılında açılmıştır. 

*ilk MESLEK YÜKSEK OKUL,1987 Yılında Konya S.Ü.sine bağlı olarak açılmıştır. İlk MÜDÜRÜ Mehmet PEMBECİ'dir.

*İlk FAKÜLTE Konya S.Ü.ne bağlı (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü) olup,1993-1994 Yılında Öğretime açılmıştır. İlk DEKAN Prof.Dr. Şerif Şimşek'tir.

*Halk EĞİTİM MERKEZİ 1970Yılında açılmıştır. İlk MÜDÜRÜ Sami ÇITLAK'tır

*DERS ARAÇLARI EĞİTİM BAŞKANLIĞI,1971 Yılında Cumhuriyet İlk Okulunun bir odasında açılmıştır. İlk MÜDÜRÜ Öğretmen Osman DOĞAN'dır.

*Karaman HALKEVİ 1936 Yılında kurulmuştur. Başkanlığını 1948 Yılına kadar GÜNEŞ İLK Okulu Müdürü Ahmet ÇİLOĞLU yapmıştır.

*Hatırlanabilen İlk MAARİF MÜDÜRÜ (Milli Eğitim Müdürü) Rafet ONUR'dur.

*Gezici BAŞÖĞRETMEN ve MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ olarak 1955-1967 yılları arasında Rıza TOKER'dir.

*Hatırlanabilen ilk ÖĞRETİM MÜFETTİŞLERİ M.Emin YEĞİNER ve Tevfik YAVUZER'dir.

*İlk İLÇE MİLLİ EĞİRİM MÜDÜRÜ(Vekil olarak başladı) Orhan ÖZBAY'dır.

 

 

Bu yazı 33524 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum