Reklam
Reklam

"Verilecek yanlış bir karar Karaman'ı tekrar 50 yıl geriye götürecektir"

Kamil Uğurlu’dan Kent Meydanı İçin Cesur Açıklamalar

"Verilecek yanlış bir karar Karaman'ı tekrar 50 yıl geriye götürecektir"

Kamil Uğurlu’dan Kent Meydanı İçin Cesur Açıklamalar

Editor: Necati Ermiş
22 Şubat 2020 - 13:06

Karaman kamuoyunu bir süredir meşgul eden, AK Parti Belediye Meclis üyelerinin Belediye Meclisine verdikleri öneri ile Kent Meydanı Projesi alanının ‘Millet Bahçesi Projesi’ olarak değiştirilerek buradaki Belediye’de hissesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na (İl Müdürlüğü’ne) devredilmesi önerisinin, meclisteki AK Partili üye çoğunluğu nedeni ile İmar Komisyonuna havale edilmesinin ardından, öneriye kamuoyundan da gelen tepki ve önerilere bir yenisi daha eklendi.

Özellikle Kent Meydanı Projesinin Mimarı olarak bilinen dönemin Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, karamandan.com haber sitesine önemli, önemli olduğu kadar cesurca açıklamalarda bulundu.

“Millet Bahçesi ve Aktekke konusundaki kanaatim, teklifim ve endişem şudur” diyerek sözlerine başlayan Kamil Uğurlu açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Aktekke meydanı gibi yoğun tarihî doku barındıran alan, Türkiye’de azdır. Kale, bugüne gelebilen nâdir ve önemli bir eserdir. Karaman şimdiye kadar kalesiyle tanımlanmıştır. Kaleyi destekleyen ve her biri pırlanta değerinde olan eserler (Aktekke, Süleyman Bey Hamamı, Hatuniye, Sadettin ali Bey Mescidi, Alaeddin Bey Türbesi, vs.) şehrin kadîm merkezi olan bu alanda inşâ olunmuştur ve her biri Mader-i Mevlâna’nın ruhaniyetine teslim edilmiştir. 

Bu kararın vebâlini mahşere kadar boynunuzda taşırsınız

Millet Bahçeleri elbette önemlidir ve ciddi ihtiyaçtır. İnsanların huzur içinde yeşil bir atmosferde nefes alması, modern şehirciliğin önemli ilkesidir. Fakat yer seçimi konusunda akıllı ve akılcı davranmak gerekir. Millet Bahçesi için seçilen alanda, yoğun yeşil doku içinde, trafikten âzâde, insanlar huzur içinde oturabilmeli, dolaşabilmeli ve nefes alabilmelidir. Aktekke Meydanında yoğun yeşillik içinde böyle bir bahçe düzenlenirse: 

* Ağaçlar, Karaman’ın silüetini teşkil eden en önemli unsuru, kaleyi kapatacaktır. 

* Birbirleriyle bağlantılı olmak zorunda olan diğer küçük, fakat mimari değeri yüksek eserler birbirinden kopacaktır. 

* Trafik ve ticaret olmayan alan şekline sokulacak Aktekke, yani Karaman’ın atan kalbi duracaktır. İsmet Paşa caddesi dinamizmini kaybedecektir. Gazi Paşa Caddesi körelecektir. O bölgeye aykırı park eden araçlar, alanı adım atılmaz duruma getirecektir. 

Önemli sakıncalardan biri de şudur: Aktekke Millet Bahçesine verilirse Karaman’da açık hava toplantısı yapılacak alan kalmayacaktır. Siyasî ve sosyal toplantılar, mitingler, yürüyüşler Millet Bahçesinde yapılamaz. Çimler, çiçekler, havuzlar ve ağaçlar buna mânidir. 

Her şehirde mutlaka, görüşü kesmeyen bir açık hava toplantı alanına ihtiyaç vardır. Ve Karaman’da buna Aktekke’den daha uygun, daha merkezi bir alan yoktur. Konya’daki Mevlâna Dergâhı önündeki yeşil alan ve yetişmiş ağaçlar bu sebeple ortadan kaldırılmış, kesintisiz bir alan böylece sağlanmıştır. 

Verilecek yanlış bir karar Karaman’ı tekrar 50 yıl geriye götürecektir

Karaman, topoğrafyası gereği, yoğun yağışlardan önemli zararlar görebilecek bir şehirdir. Şimdiye kadar olmaması şehrin tâlihidir. Selin muhtemel akış güzergâhı bellidir. 

Piri Reis Vadisinin devamı olan ve şehri baştanbaşa kateden eski vadi tabanında binlerce aile meskundur. Allah korusun, bir sel durumunda burada teşekkül edecek faciayı hiçbir yönetim göze alamaz, almamalıdır. 

Bu alanın düzenlenmesi için Millet Bahçesi projesi ilâhi bir şanstır, bir fırsattır. Bu alanda düzenlenecek bir peyzaj ve bahçe tanzimi, barındıracağı küçük ve fonksiyonel bentlerle, havuzlarla, su geçişleriyle, küçük gölet ve suni göllerle, teraslamalarla, hem bu muhtemel tehlikeyi önleyecektir, hem de birbirine bağlanmış bir yeşil doku akışıyla Karaman’ın iklimini değiştirecek, mikroklimasını yeniden düzenlemiş olacaktır. 

Millet Bahçesi için alternatif başka yerler de mevcuttur. Türk Dünyası Parkının bulunduğu alan, Mara yolu başlangıcı, Mut yolu çıkışının sol kanadı vs. 

Hiçbir siyasî kaygı taşımadan, sadece Allah’ın rızâsı ve sevgili Karamanımızın geleceği için düşünüyor ve hasbî kanaatimizi sizinle paylaşıyoruz.”


Bu haber 4900 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum