Reklam
  • Reklam
VALİ MERAL’DEN TARİHİ TARTANEVİNE ZİYARET

VALİ MERAL'DEN TARİHİ TARTANEVİNE ZİYARET

VALİ MERAL’DEN TARİHİ TARTANEVİNE ZİYARET

22 Temmuz 2017 - 14:35 - Güncelleme: 23 Temmuz 2017 - 20:44

 

Vali Fahri Meral, ilimizin tarihi dokusunun en canlı örnekleri arasında yer alan tarihi Tartanevini gezerek incelemelerde bulundu. 
Otantik görünümüyle Karaman’ın yaşayan kültür hazinelerinden birisi sayılan, yapı ve mimarisiyle Anadolu Türk ev mimarisinin göze çarpan en güzel örneklerinden birisi olan konakta incelemelerde bulunan Vali Meral, odaları tek tek gezerek Konağ’ın geçmişten günümüze süren yolculuğu hakkında konağın son sakini olan Ahmet Tartan’dan bilgiler aldı. 
Farklı özellikleri ile ön plana çıkan konak, figür ve süslemeleri ile dikkat çekerken, sekizgen tavanındaki Sultanahmet Cami, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, II. Mahmut Türbesi, Çarklı vapur, yelkenli gemi gibi batılılaşma dönemi Türk resminde yer alan konular olarak göze çarpmaktadır. 
Tapucak Mahallesinde bulunan ve resmi kaynaklara göre 1810 tarihinde Tartanzadelerden Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırıldığı anlaşılan Tartan Konağı, Anadolu Türk Ev Mimarisinin güzel örneklerinden biri olup, yapı orta sofa planlı ve iki katlıdır. 
Karaman’ın her yönüyle tarihi bir kimliğe sahip olduğunu söyleyen Vali Meral, tarihsel süreç içerisinde yerini almış, farklı yapısı ve mimari özellikleriyle ön plana çıkan konağın bu anlamda son derece güzel ve cezbeden bir görünüme sahip olduğunu belirterek, böylesine önemli bir tarihi eserin Karaman ve ülke turizmine kazandırılmasının önemli olduğunu söyledi. 
Tarihsel değerlerimize sahip çıkarak geçmişle gelecek arasında bir köprü kurulması gerektiğini söyleyen Vali Meral, mimarisi ve sahip olduğu estetiği ile tarihimize ışık tutan bu eserlerin gelecek nesillere miras bırakılması konusunda toplumumuzun tüm kesimleri tarafından gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini ifade etti. 
Vali Meral’in Tartanevindeki incelemelerine Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ve konağın sahibi Ahmet Tartan’da eşlik etti.

Bu haber 4091 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP KARAMAN GENÇLİK KOLLARINDA GÖREV DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİ
CHP KARAMAN GENÇLİK KOLLARINDA GÖREV DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİ
ERMENEK’TE KURULAN ‘SANEN KEÇİ ÇİFTLİĞİ’NDE  KEÇİ DONDURMASI İMAL EDİLİYOR
ERMENEK’TE KURULAN ‘SANEN KEÇİ ÇİFTLİĞİ’NDE KEÇİ...