Reklam
Reklam

Ünver, Karamanlı Zübeyde Hanımı Meclis Kürsüsünde Andı

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı ölüm yıl dönümünde andı. Ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 1 buçuk yıllık işleyişinin değerlendirmesini yaptı.

Ünver, Karamanlı Zübeyde Hanımı Meclis Kürsüsünde Andı

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı ölüm yıl dönümünde andı. Ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 1 buçuk yıllık işleyişinin değerlendirmesini yaptı.

Ünver, Karamanlı Zübeyde Hanımı Meclis Kürsüsünde Andı
Editor: Necati Ermiş
15 Ocak 2020 - 12:51

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde partisi CHP Grubu adına konuşma yapan Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, 97’nci ölüm yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı andı. Sözlerine Atatürk’ün ailesinin Karaman ile olan bağlarını anlatarak başlayan Ünver; “Bir Karamanlı olarak gururla söylemek isterim ki; Atamızın baba soyu Karaman’dan Rumeli’ye, Kocacık’a yerleşen Kızıloğuz, Kocacık Yörük Türkmenleri’ndendir. Annesi Zübeyde Hanım’ın ataları da yine Konya ve Karaman’dan Rumeli’ye göç eden ve bundan dolayı da Rumeli’ye yerleşen diğer Yörük gruplarından ayrı olarak, Konyarlar diye bilinen Yörüklerdendir.” dedi.

ATA’NIN MEZARINDA KARAMAN TOPRAĞI VAR

Atatürk’ün mezarına 67 vilayetten getirilen toprağın yanında Selanik, Kıbrıs ve Zübeyde Hanım’ın memleketi olduğu söylenerek Karaman’dan da toprak getirildiği yönünde bir anekdot anlatan Ünver, bu bilgiyi Ulu Önder’in naaşının Anıtkabir’e nakli sırasında görev alan önceki Anayasa Mahkemesi Başkanlarından Yekta Güngör Özden’in aktardığını ifade etti. Ünver sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dünyaya getirdiği evlatla Türk Ulusu’na, makûs talihini yenecek bir önder ve dünya milletlerinin tarihine de yüzyılın en büyük kahramanını armağan eden bu büyük ananın, Zübeyde Hanım’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğilerek, rahmet ve minnet duygularımı dile getirmek istiyorum.”

BUNU YAPANI TARİH AFFETMEYECEK

Sözlerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 1 buçuk yıllık geçmişinin değerlendirmesini yaparak devam eden Ünver, dünya üzerinde bu isimde başka bir yönetimin olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin mühürsüz referandumla millete dayatıldığını belirten Ünver, bu sistemle meclisin işlevsiz hale getirildiğini söyleyerek; “Kurtuluş Savaşı’nı yürütüp zaferle sonuçlandıran, vatanı kurtaran, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bu Gazi Meclis’i işlevsizleştirmek, tarihi misyonuna vefasızlıktır. Bu çatı altında bulunup da bu vefasızlığı yapanları tarih affetmeyecektir.” dedi. Devletin üç ana fonksiyonu olan yasama, yargı ve yürütmenin; Türkiye için yasama, yargı ve saraya dönüştürüldüğünü aktaran Ünver; “Ve o saray öyle bir saray ki başına oturttuğunuz partili Cumhurbaşkanı, partisinin meclisteki gücünü kullanarak yasamayı; yaptığı yargısal atamalarla da yargıyı kontrol ediyor. Ülke yönetimi, bizim hep tarif ettiğimiz, sizinse hep kızdığınız; saray olarak ifade edilen, bir tek adam rejimine dönüştü.” diye konuştu.

SİSTEMİN TARİFİNİ YAPTI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, Atatürk’ün kurduğu demokratik cumhuriyet iradesine ve Türk milletinin tarihi boyunca sahip olduğu ve geliştirdiği özgürlük bilincine de uygun olmadığını belirten Ünver; “Bazıları bu sistemin tarihimize uygun olduğunu ileri sürse de bu, tarihi gerçekleri kendi amaçları doğrultusunda eğip bükmek değilse, tarihimizi iyi bilmemektir.” şeklinde konuştu. TBMM kürsüsünden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tarifini yapan Ünver; “Simidi devlet, tankı özel sektör üretsin. Yolu, köprüyü, havaalanını yandaş yapsın. Memleket yalandan uçsun. Yese de yemese de, geçse de geçmese de, uçsa da uçmasa da parasını vatandaş ödesin. İstanbul’da boğaz trafiğinin yeğenden, darbe teşebbüsünün enişteden öğrenildiği, bunca yılda biriken borç ve faizinin İMF’ci denilip eski Ekonomi Bakanı’na, Suriye bataklığına saplanmayı eski Dışişleri Bakanı’na havale etmenin, darbe teşebbüsü olunca da ‘Aldatıldık, Allah affetsin.’ deyip sütten çıkmış ‘AK’ kaşığa dönüşmenin adıymış Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi.” dedi.

Bu haber 591 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum