Reklam
  • Reklam
“ÜLKEMİZDE YAŞANAN EKONOMİK KRİZ ÜRETİCİMİZİN BELİNİ...
Reklam

“ÜLKEMİZDE YAŞANAN EKONOMİK KRİZ ÜRETİCİMİZİN BELİNİ BÜKTÜ”

13 Eylül 2018 - 15:47

Karaman Ziraat Odasının ev sahipliğinde bir araya gelen Ticaret Borsası Başkanı Ekrem Çavaş, Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Damızlık Koyun Keçi BirliğiBaşkanı Yücel Yaman, Süt Birliği Başkanı Süleyman Selim Akkuş , Damızlık Birliği Başkanı Hasan Tatlıpınar, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ali Seçkin Başpınar ve Tarımsal Sulama Kooperatif Başkanı Sami Yaşar, ülkemizde yaşanan ekonomik krizden dolayı dövizdeki kur artışına bağlı olarak yaşanan sıkıntıların Üreticilere yansıması konusunda bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptılar:

“Tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan ekonomik olumsuzluklardan dolayı yaşanan sorunlar, Başkanlarımız tarafından tespit edilip çözüm önerileriyle birlikte başta Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Türkiye Odalar Borsalar Birliğine, Ziraat Odaları Birliğimize ve Üst Birliklere yazılı ve sözlü olarak en kısa sürede bildireceğiz. Ancak, zaten yüksek olan girdi maliyetlerine, 2018 yılının özellikle ikinci yarısından sonra yaşanan ülkemizdeki ekonomik gelişmelerden sonra yaşanan,  son aylarda hiçbirimizin arzu etmediği Türk Lirası'nın bir değer kaybı oldu. Buda tabii ki herkesi olduğu gibi Üreticilerimizde etkiliyor. Döviz kurundaki artış sonrası özellikle gübre ve yemde yüksek fiyat artışları Tarımsal Üretim maliyetlerini anormal şekilde artırmış, üreticilerimiz çaresiz bir şekilde umutsuzluğa kapılmıştır.

 Tarımsal Elektrik ücretleri 2018 yılında %45, Kimyasal Gübre fiyatları %100, Yem fiyatları %80, Motorin fiyatları %38 artış göstererek çiftçilerimiz hasat etmiş oldukları ürünlerle maliyetlerini karşılayamaz hale gelmiş, yeni sezon için ürün yetiştirme konusunda yüksek maliyetler nedeniyle ilk defa tereddüt yaşar hale gelmiştir.

YENİ ÜRETİM SEZONU İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

Bu durum karşısında katılımcı Birlik ve Odalar olarak, bölgemizde tarım ve hayvancılık konularında yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini tekrar rapor haline getirerek başta Tarım Bakanlığı olmak üzere konunun diğer muhataplarına hem yazılı rapor olarak hem de sözlü olarak iletip, yeni üretim sezonu başlamadan çiftçilerimizin içinde bulunduğu bu olumsuz durumdan kurtulması için azami derecede çaba gösterme seferberliği başlatmıştır.

İlimiz ve Ülkemizin olmazsa olmazlarından Tarım ve Hayvansal üretimi, rekabet edilebilir düzeyde artırmak, üretim devamlılığını sağlamak,  üreticilerimizi ayakta tutabilmek için, Tarım ve Ormancılık Bakanlığına, Türkiye Odalar Borsalar Birliğine, Ziraat Odaları Birliğimize ve Üst Birliklere kapsamlı bir biçimde hazırlanan ve kısa zamanda çözüme kavuşturulması gereken sorunların hazırladığımız rapor dahilinde önümüzdeki günlerde iletilecektir.

“BUGÜNLERİ ATLATACAĞIMIZDAN ŞÜHENİZ OLMASIN”

Katılımcı Birlik ve Odalar olarak, bundan sonrada her platformda tespit edilen sorunların çözümü noktasında çaba sarf edip,  her zaman olduğu gibi üreticilerimizin yanında olacağız.

Tüm üreticilerimizi sağduyulu olmaya davet ediyoruz, birlik ve beraberliğe davet ediyoruz, Ülkemize her zamankinden daha çok sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu günleri atlatacağımızdan şüpheniz olmasın. Türkiye Cumhuriyeti’nin ancak üreterek ayakta kalacağını sakın unutmayın.”

Bu haber 420 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARAMAN'DA,
KARAMAN'DA, "DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ" KUTLANDI
İYİ PARTİ TAŞELİ’YE ÇIKARTMA YAPTI
İYİ PARTİ TAŞELİ’YE ÇIKARTMA YAPTI