Reklam
Reklam

Türk Eğitim-Sen'den Kutlama Mesajı

Türk Eğitim-Sen'den Kutlama Mesajı

Türk Eğitim-Sen'den Kutlama Mesajı
Editor: Murat Özünal
28 Ekim 2019 - 09:43

Türk Eğitim-Sen Karaman Şube Yönetim Kurulu, Cumhuriyetin 96. Yılı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyetimizin 96. Yılını kutladığımız ve idrak ettiğimiz bu günlerde her yıldönümümüzün daha anlamlı olduğunu gözlemlemekteyiz. 

Badireli dönemlerden geçen Türk Milleti ve onun kurucu iradesini şekillendiren kadro bireysel özgürlüğün ve milli iradenin doğum gününü işaretlediler 29 Ekim 1923 de. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile, hem kanla hem irfanla kuruldu dünyanın kalpgahında ve Anadolu’nun bağrında. 

Kanla kuruldu çünkü barut ve süngünün gölgesinde şekillendi kurtuluş. 

İrfanla kuruldu çünkü çağın çok ilerisinde öngörü ve zihniyet sahibi bir liderin idealleri ile yükseldi gençliğin omuzlarında.

Madem ki; tarlada rençber, serhat boylarında asker, madem ki ülkesinin yükünü omuzlayan bir ırgattı millet, o zaman yönetmeliydi en tepeden. Her şey iradesi ile değişmeliydi talihine el atmalı monarşiye aristokrasiye kapısını kapatmalıydı. Bunu yaptı tarihin sevdiği Türk Milleti 96 yıl önce.

Çöl ihanetleri,  Kafkas soğuğu Çanakkale cehennemi Amasya-Erzurum-Sivas yürüyüşü, İnönü vuruşmaları, Sakarya destanı, Büyük Taarruz kasırgasının ardından Mudanya ve Lozan hesaplaşmaları  sonrasında da medeniyetin yönetim meşalesi Cumhuriyetin ilanı.

En küçük yaşlardan beri büyük bir ideal olarak bunu besleyen gazi paşa milletinin büyük eseri ile tanıştırdı o gün.

Her yıl daha anlamlı kutlanan Cumhuriyetimiz bu yılda manidar zamanlara düştü. Milletimizin çelikleşmiş ifadesi olan ordumuzun sınır ötesinde başarı ile yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı, güvenli ve özgür ülke olmanın adeta teminatı oldu. 

Her zaman değişen dünya şartlarında bize dinamizmi ve özgürlüğü hatırlatan Cumhuriyet her Türk’ün gönlünde aynı güzellikte anlam kazanır.

Bizler eğitim ordusunun bir neferi olarak Cumhuriyet’imizi gelecek kuşaklara bir miras olarak aktarıp demokratik bir kültürle taçlanmasında katkıda bulunuyoruz. 

Türk Eğitim-Sen olarak tüm bayramlarımız gibi Cumhuriyet Bayramı’mızıda aynı özveri, inanç ve samimiyetle kutluyor anlamının yüksek sesle anlatıyoruz.”

Bu haber 379 defa okunmuştur.