Reklam
Reklam

KMÜ Rektörü Ak: Ziraat, İletişim Ve Turizm Fakülteleri Kuracağız

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Karaman'da bulunan basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi.

KMÜ Rektörü Ak: Ziraat, İletişim Ve Turizm Fakülteleri Kuracağız

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Karaman'da bulunan basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi.

KMÜ Rektörü Ak: Ziraat, İletişim Ve Turizm Fakülteleri Kuracağız
Editor: Sultan Akbulut
12 Nisan 2021 - 13:04

Rektör Ak, konuşmasına slayt sunumu eşliğinde üniversitenin kuruluşundan bugüne geldiği aşamayı sayısal verilerle basın mensuplarına aktardı.

Ak, 29 Mayıs 2007'de kurulan KMÜ'nün 68'le başlayan öğretim üyesi sayısının bugün 334'e ulaştığını, akademik personel sayısının ise 704 olduğunu söyledi. 2007'de 5 bin 105 olan öğrenci sayısının ise bugün 17 bin 731'e yükseldiğini, ayrıca yabancı öğrenci sayısının ise 2020 itibariyle 653 olduğunu ifade etti.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nin 123 devlet üniversitesi sıralamasında 26. sırada yer aldığını, 2006 yılından sonra kurulan üniversiteler sıralamasında ise 70 üniversite arasında 8. sırada bulunduğunu, hedeflerinin KMÜ'yü Yunus Emre araştırmalarından elma araştırmalarına, dil çalışmalarından Türkçe öğretimine, çevre ve atık yönetiminden yenilenebilir enerjiye, dijital dönüşümden girişimcilik ve yenilikçiliğe, patent ve faydalı modellerden sosyal sorumluluk projelerine, engelsiz üniversite çalışmalarından sağlık imkanlarına kadar pek çok alanda Türkiye''deki üniversiteler arasında ilk 50'ye yerleştirmek, sonrasında ülkemizdeki araştırma üniversiteleri arasına dahil etmek, son olarak da dünyadaki üniversiteler ilk 500 üniversite arasına taşımak olduğunu belirten Rektör Ak, kendisinin KMÜ ile ilgili projeleri ve gelecek döneme ilişkin hedefleriyle ilgili bilgileri de paylaştı.

ZİRAAT, İLETİŞİM VE TURİZM FAKÜLTELERİ KURULACAK

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Namık Ak, üniversitenin yetkinlik alanlarını geliştirmek ve üniversiteye yeni akademik birimler kazandırmak amacıyla üç farklı fakülte kurma yönünde niyetleri olduğunu belirterek akademik hedefleriyle ilgili şunları dile getirdi. "Üniversitenin Mühendislik Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde ziraat, gıda, tarım alanlarında uzmanlaşmış öğretim üyesi sayısını artırmak, bu alanlarda üniversitenin teknik altyapısını geliştirmek ve bölgenin taleplerini karşılamaya yönelik bir Ziraat Fakültesi kurmak, orta vadede ise Ziraat Fakültesi bünyesinde Bahçe Tarımı, Gıda İşleme, Zooteknik gibi bölüm ve programları açarak öğrenci kabulünü sağlamak istiyoruz. Aynı şekilde üniversitede medya ve iletişim ile ilgili bölüm ve programları güçlendirerek orta vadede animasyon ve dijital tasarım uygulamaları konusunda yeterlilik kazanmış bir İletişim Fakültesi kurmayı hedefliyoruz. Yine üniversitenin rekreasyon, turizm ve otelcilik, ağırlama ve ikram hizmetleri gibi bölüm ve programlarını geliştirip orta vadede özellikle inanç turizmi alanında yoğunlaşmış bir Turizm Fakültesi kurmayı amaçlıyoruz"

Tıp Fakültesi Morfoloji binası için ön proje çalışmalarının da başladığını ve bina inşaatının en kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Rektör Namık Ak, önümüzdeki yıldan itibaren öğrencilerin Karaman'da eğitim almalarını ümit ettiklerini söyledi.

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNDE EN GEÇ HAZİRAN AYINA KADAR HASTA KABULÜNE BAŞLANACAK

Rektör Ak, Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesinde en geç Haziran ayına kadar hasta kabulüne başlanacağını söyledi. Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde daha fazla bölüm ve program açarak KMÜ ve Karaman'ı kültür ve sanat merkezi haline getirmeyi arzuladıklarını dile getiren Rektör Ak, kısa ve orta vadede öğrenci alınacak bölüm ve programlar hakkında da bilgi verdi.

ELMA'DAN ELMAS'A İHTİSASLAŞMA

Rektör Ak, üniversitenin tematik alanlarından birini elma olarak belirlemek istediklerini ifade ederek, "Elma'dan Elmas'a" temasıyla, ülkemizdeki elma üretiminde söz sahibi iller arasında yer alan Karaman'da elmanın tarımsal ve ekonomik değeri konusunda projeler geliştirmeyi ve bu alanda ihtisaslaşma sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

 YUNUS EMRE'Yİ KARAMAN İLE ÖZDEŞLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

2021 yılının UNESCO tarafından ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Yunus Emre ve Türkçe Yılı belirlendiğini hatırlatan Rektör Ak, konuyla ilgili hassasiyetlerini paylaşarak, "Yunus Emre'nin diyarı Karaman'da bu yılın önemine de istinaden daha etkin faaliyet yapmak, Yunus Emre'nin Karaman'la özdeşleşmesini sağlamak istiyoruz. Bu bağlamda üniversitemizde Yunus Emre ile ilgili pek çok faaliyet planladık ve adım adım bunları hayata geçireceğiz. Bu konuda sizlerin de ilgisiyle Yunus Emre'yi Karaman'a yakışır bir şekilde yalnızca bu yıl değil, bundan sonraki yıllarda da anmaya devam edeceğiz" dedi.

Rektör Namık Ak, toplantıda Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında KMÜ olarak yapmayı planladıkları faaliyetlere ilişkin ipuçlarını da paylaşarak, "Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu düzenlemek, Bizim Yunus'un Bizim Şehirleri adlı projeyi hayata geçirmek, Yunus Emre Atlası'nın hazırlanarak yayımlanmasını sağlamak, Yunus Emre Müzesi kurulması için çalışmalar başlatmak, Yunus Emre ile ilgili TV programlarına katılmak ve köşe yazıları yazmak, Yunus Emre ve Türkçe söyleşileri gerçekleştirmek, Yunus Emre Okumaları'nın yıl boyunca devam etmesini sağlamak, Yunus Emre'ye ilişkin içerikler üretmek, film ve tiyatro programları ile yarışmalar, konferans ve paneller gerçekleştirmek, üniversite bilimsel dergilerinin Yunus Emre Özel sayısı olarak çıkmasını sağlamak, Yunus Emre ve Türkçeye ilişkin bilboard, şehir ekranı, araç giydirme gibi donatı çalışmaları yapmak, Yunus Emre Yerleşkesi isim ve tabela çalışmaları yapmak, yerleşkede Yunus Emre'ye ait şiirlerin, heykel, büst, rolyef ve kabartmaların yer aldığı düzenlemeler yapmak, Yunus Emre'nin şiirlerinin ve yaşam felsefesinin her ortamda ve her mecrada yayılması için Yunus İklimi temasıyla çalışmalar yapmak, Yunus Emre şiir albümü çıkarmak, yıl boyunca tasavvuf, halk ve sanat müziği eserlerinin icra edilmesini sağlamak, Yunus Emre güftelerinin bestelenmesi ve okunması ile ilgili çalışmalar yapmak" diye konuştu.

Rektör Ak, sunumunun ardından basın temsilcileri ile istişarede bulunarak, sorulan soruları yanıtladı.

Toplantıya basın mensuplarının yanı sıra üniversitenin rektör yardımcıları ile akademik ve idari birim temsilcileri de katıldı.

Bu haber 996 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum