Reklam
Reklam

Karaman uyarılara uymayınca koronavirüs risk haritası kıpkırmızı oldu

Karaman uyarılara uymayınca koronavirüs risk haritası kıpkırmızı oldu

Karaman uyarılara uymayınca koronavirüs risk haritası kıpkırmızı oldu
Editor: Murat Özünal
02 Ağustos 2020 - 13:52

Türkiye'de 10 Mart 2020 tarihinden bugüne devam eden koronavirüs salgını mücadelesinde vefat sayıları belirgin bir şekilde düşüşe geçti ancak vakalar artmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere yetkili makamların sözleri ise kulak arkası yapılınca ortaya istenmeyen tablo çıkıyor.

1 Ağustos itibariyle Türkiye'de toplam vaka sayısı 231 bin 869'a ulaştı. Vakaların en çok bulunduğu illerin başını Ankara çekti.

Geçtiğimiz hafta Karaman'da da vaka artış yaşanmış ve Bakan Koca ilk defa artan 5 il arasında Karaman'ı da telaffuz etmişti. Buna en önemli gerekçenin kurallara uyulmaması gösteriliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dünkü açıklamasında "Tedbire ihtiyaç var: Günlük yeni hasta sayımız 1.000 sınırında. Bu sayının altına inmek için 33 gün süren bir çabamız olmuştu. Yeni hasta sayılarının artış eğiliminde olduğu iller: Ankara, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Konya. 36 ilimizde ise 3 gündür yeni ağır hastamız olmadı." cümlelerine yer verdi.

Karaman'da birçok bölgede kurallara uyulmadığı görülürken, sosyal mesafeye uyulmadığı ve maske yasağı olmasına rağmen maske takılmadığı gözlendi.

Karaman'ın koronavirüs risk haritası ise yine kıpkırmızı oldu. Karaman'da neredeyse her bölge kırmızı renklerden nasibini almış durumda.

İnsan hareketliliğinin en çok olduğu bölgelere koronavirüs vakalarının artışı da eklenince Karaman'da neredeyse her mahallede en az 1 bölge kırmızı renge boyanmış oldu.

Vaka sayıların Kurban Bayramında tedbirlerin alınmadığı taktirde bayramda sonra da artması bekleniyor. 

İŞTE KARAMAN'IN SON KORONAVİRÜS RİSK HARİTASI:

Bu haber 9577 defa okunmuştur.