Reklam
Reklam

Karaman TRSM Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor

Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi yapılan faaliyetlere ilişkin basın açıklaması yaptı.

Karaman TRSM Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor

Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi yapılan faaliyetlere ilişkin basın açıklaması yaptı.

Karaman TRSM Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor
Editor: Necati Ermiş
18 Nisan 2019 - 12:48

Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada,  “Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde 2012 yılında hizmete açılmıştır. Merkezimizde ruhsal bozukluğu olan bireylere yönelik psiko-sosyal destek hizmetlerinin verilmesine(ruhsal ve toplumsal beceri eğitimleri),tedavi ve takiplerinin yapılması amacıyla bilişsel,yönetsel ve sosyal beceri alanlarındaki psikiyatrik hastalıkların sebep olduğu yeti yitiminin önüne geçmek amaçlanmaktadır.

Merkezimiz açıldığı günden bu yana 440 kişiye ulaşmış olup 202 kişi kayda alınmıştır. Psikiyatri uzman hekimlerinin uygun gördüğü ruhsal engelli bireyler TRSM ye başvurarak hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanmaktadır.Ayrıca Karaman ilinde bulunan yatılı bakım merkezlerinde kalan ruhsal engelli bireyler de faaliyetlerden yararlanmaktadır.

TRSM de günaydın toplantıları, spor faaliyetleri,grup terapileri, psiko-eğitim grupları,iş-uğraş terapileri,bireysel danışmanlık hizmetleri,aile eğitimleri,aile terapileri ve aileye yönelik her türlü müdahaleler,ev-işyeri ve kurum ziyaretleri,mutfak terapileri,damgalama karşıtı çalışmalar yapılmaktadır.

TRSM faaliyetlerinde ilaçlı tedavinin yanında psiko-sosyal müdahaleler de önem taşımaktadır. Bu kapsamda Konya gezileri, Karaman şehir merkezi gezileri,taşkale turistik gezisi,piknik,sinema,at çiftliği gezisi,bowling,futbol etkinliği,kahvaltı etkinliği,çeşitli kültürel etkinlikler(gençlik merkezi,kültür merkezi,bilim merkezi, KMÜ kampüs), özel yatılı bakım merkezi ziyareti gerçekleştirilmiştir.Yapılan sosyal faaliyetlerle danışanların toplumda kendilerini ifade edebilme becerisi gelişmekte ve özgüvenleri artmaktadır.

Psikotik hastalığı olan bireyler toplumdan, toplum da ruhsal engelli bireylerden uzak durmaktadır. TRSM’ler bu noktada köprü görevi görmekte ve toplumdaki önyargıların yıkılması, ruhsal engelli bireylerin özgüven kazanarak topluma kazandırılması ve yitirdikleri öz becerilerinin yeniden kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır.” denildi.         


Bu haber 1239 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum