Reklam
Reklam

Karaman'da toplulaştırma çalışmaları devam ediyor

Toplulaştırma çalışmalarının devam ettiği bildirildi

Karaman'da toplulaştırma çalışmaları devam ediyor

Toplulaştırma çalışmalarının devam ettiği bildirildi

Karaman'da toplulaştırma çalışmaları devam ediyor
Editor: Murat Özünal
31 Mayıs 2019 - 10:49
Reklam

Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde’de toplulaştırma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Toprak ve su, insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için her türlü faaliyetlerinde kullandığı, yeniden üretilemeyen ve üretiminde insanoğlunun katkısı olmayan vazgeçilmez öneme sahip kısıtlı doğal kaynaklardır. Artan nüfus baskısı ile toprak ve su kaynakları üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak için toprak ve su kullanımını yurt çapında sürdürülebilir kılacak düzenlemeler yapmak gerekmektedir.  Bu düzenlemelerden biri de dağınık, çok parçalı ve tarımsal altyapısı eksik olan parsellerin arazi toplulaştırma çalışmalarıyla yeniden düzenlenmesi ve kullanılmayan alanların tarıma kazandırılmasıdır.

Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam etmekte olup bu kapsamda Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerimizde de çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Arazi Toplulaştırma Çalışmalarında KOP Bölgesi

Ülkemizde 14,2 milyon hektar tarım alanı toplulaştırma yapmaya uygundur.  Toplulaştırma çalışmaları açısından Konya İlinin yeri ayrıdır. Bilindiği üzere ülkemizde toplulaştırma çalışmaları 1961 yılında Konya İli Çumra İlçesine bağlı şu anda mahalle olan Karkın Köyünde başlanmıştır. Karkın Mahallesinde çeşitli dönemlerde toplam 8 adet toplulaştırma çalışması yapılmıştır.  Son çalışma geçiş döneminde 10 bin 500 hektarlık alan tescil edilmiştir.

2018 yılında, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü görev sahasında yer alan Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerinde toplam 59 proje devredilmiş, 36 iş aktif olarak devam etmektedir.  Konya'da 174, Niğde'de 22, Aksaray'da 28 ve Karaman'da 41 olmak üzere toplam 265 köy/mahallede yaklaşık 1.075.000 hektar alanda çalışmalar devam etmektedir.

Yapılan toplulaştırma çalışmalarında ülkemizin 2023 vizyonuna uygun olarak sadece sınır düzeltmesi ya da arazi birleştirme yapılmamakta, aynı zamanda arazilere sulama ve tarla içi geliştirme hizmetleri de sunulmaktadır.  Çalışmalar tamamlandığında tarla içi yol olarak Bölge dâhilinde yaklaşık 24 bin 830 km yol yapılacaktır.

66 Bin 680 Hektar Alanda Tapu Tescil İşlemi Tamamlanmıştır  

Konya Bölgesi dâhilinde devir işlemlerinin gerçekleştirildiği 28 Haziran 2018 tarihinden itibaren 2018 yılı sonuna kadar 73 milyon TL harcama gerçekleştirilerek 66 bin 680 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır.

Kamu Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Ediliyor

Parsellerin küçük ve şekilsiz olması nedeniyle yol ve sulama hatları parsel sınırlarını takip etmekte idi. Sulama şebekesi bazı parsellerden geçerken, küçük olan parseller tekrar bölünmekte idi. Toplulaştırma ile bunun önüne geçilmekte, parseller birleşmekte, kamulaştırmaya ayrılan ödenekler yatırıma yönlendirilmektedir. Bölge Müdürlüğü projelerinde KOS 1,2,3 Sulaması, Apa Hotamış Sulamaları gibi Ova’nın önemli sulamaları toplulaştırma projeleri ile birlikte yürütülmektedir. Atlantı Sulaması gibi yenileme projesi olan çalışmalarda arazi toplulaştırmada yol ve sulama hatları göz önünde bulundurulmaktadır.

Arazi toplulaştırma ile sadece sulama projeleri yatırımları haricinde otoban, çevre yolu ve demiryolu projelerinin yapımında da tasarrufa gidilmekte, yol koridorları mümkün olduğunca hazine arazilerinden karşılanmaya çalışılmaktadır.

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak

Sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kalmaktadır. Yani arazi sınırlarından geçirilmektedir. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmektedir.

Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır" denildi. 

Bu haber 1153 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum