Reklam
Reklam

Karaman'da sezonun ilk buğdayı kilogramı 20 TL'den satıldı

Karaman'da yılın ilk mahsul buğdayı satıldı

Karaman'da sezonun ilk buğdayı kilogramı 20 TL'den satıldı

Karaman'da yılın ilk mahsul buğdayı satıldı

Karaman'da sezonun ilk buğdayı kilogramı 20 TL'den satıldı
Editor: Murat Özünal
28 Haziran 2019 - 14:03

Karaman'da yılın ilk mahsul buğdayı, Karaman Ticaret Borsası'nda (KTB) düzenlenen törenle sembolik fiyatla satıldı.

Borsada düzenlenen törene, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, KTB Başkanı Ekrem Çavaş, daire müdürleri ile çiftçiler katıldı. 

Çavaş, yaptığı konuşmada, “Karaman Ticaret Borsası 1984 yılında kurulmuş ve teknolojik gelişmeleri takip ederek kendini sürekli yenilemiştir. 2002 yılında TMO Türkiye genelinde alt yapısı uygun olan borsaları araştırmış ve bu araştırmalar sonucu Ticaret Borsamızın ilk dört borsa içerisinde yer aldığını bildirmiştir. Günümüze kadarda borsamız satış salonunda alımlarını devam ettirmektedir.

Borsamız 2010 yılında Türkiye genelinde 9 borsa arasına girip akredite olmuş ve bunun haklı gururunu yaşamıştır. Şimdi ise Türkiye genelinde en üst düzeydeki borsalar arasında hizmet vermektedir.

Borsamızda alım-satımı yapılan mahsullerin her türlü kimyasal ve fiziksel analizlerini yapacak laboratuvarımız mevcut olup üye ve üreticilerimize hizmet vermektedir.

Ayrıca, Elektronik ürün senetlerinin tek bir borsa çatısı altında işlem görebilmesi için kuruluşu gerçekleştirilen Türkiye Ürün İhtisas Borsasına ortak olduk ve acentelik sözleşmesini imzaladık. Çiftçi, esnaf, tüccar, memur kısaca her türlü yatırımcının internet üzerinden belirli ürünlerde alım satımını yapabileceği bir sisteme ön ayak olduk. Hali hazırda yatırımcılarımızı bu sisteme kaydetmeye devam ediyoruz. 2019-2020 yılı hasat döneminin tüm üreticilerimiz, üyelerimiz ve ülkemiz adına hayırlı, bereketli ve bol kazançlı geçmesini diliyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından merkeze bağlı Kurtderesi Köyünden Mevlüt Keskin'in tarlasından kaldırıp borsaya getirdiği ilk mahsul 500 kilogram buğday, açık arttırmaya çıktı. Bu ilk mahsulü, buğday pazarı esnafından Hasan Oğraş, kilogramı 20 liradan satın aldı.

Törenin sonunda üretici ile esnafa, KTB yönetimi tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Bu haber 1702 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum