Reklam
Reklam

17. Kamu Yönetimi Forumu KMÜ'de Başladı

17. Kamu Yönetimi Forumu KMÜ'de Başladı

17. Kamu Yönetimi Forumu KMÜ'de Başladı
Editor: Murat Özünal
24 Ekim 2019 - 13:09

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen ve 'Kamu Yönetiminde Yapısal ve İşlevsel Dönüşüm' konusunun işleneceği Uluslararası Kamu Yönetimi Forumu (KAYFOR 17) başladı.

KMÜ Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirilen forumun açılış törenine Karaman Valisi Fahri Meral, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, akademik ve idari personale ile çok sayıda davetli katıldı.

KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Oktay'ın açılış konuşmasının ardından konuşan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, "İlki 2003 yılında ulusal nitelikte yapılan ve bugün 17'ncisi düzenlenen KAYFOR toplantıları aradan geçen 16 yılda kurumsallaşmış ve uluslararası bir nitelik kazanmıştır. KAYFOR toplantıları aradan geçen bu süreçte kamu yönetimi ile ilgili beklenti, sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı en önemli akademik platformlardan biri haline gelmiştir. Bu önemli toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyoruz. 

Her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilen, kamu yönetimi alanına hem akademik hem de kurumsal anlamda katkılar sağlayan KAYFOR'un bu yılki ana teması "Kamu Yönetiminde Yapısal ve İşlevsel Dönüşüm" olarak belirlenmiştir. Kuşkusuz değişim, günümüzün en önemli konularından biri olarak karşımıza çıkmaktadır ve kavramın gelecekte de artan bir ivmeyle önemini sürdüreceği öngörülmektedir. Toplumların sosyo-ekonomik yapılarından yönetim yapılarına kadar pek çok şeyi etkileyen ve dönüştüren değişim olgusu, kimi zaman mevcut sorunlara çözüm olarak karşımıza çıkarken kimi zaman da yeni sorunları beraberinde getirmektedir. Bu noktada değişimin nasıl yönetildiği, sorunların ve çözüm önerilerinin neler olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. 

Uzun yıllar tartışılan kamu yönetiminde reform ihtiyacı ülkemizde yaşanan hükümet sistemi değişikliği ile somut bir hal almıştır. KAYFOR 17'nin bu değişimin tüm boyutlarıyla tartışılacağı bir platform olduğu, sempozyum programında yer alan başlıklardan da açıkça görülmektedir. KAYFOR 17'nin hem kamu yönetiminin uygulayıcılarına hem de akademik camiaya faydalı olmasını diliyor; böylesi önemli bir organizasyonun ilimizde düzenlenmesine ön ayak olan başta Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ercan OKTAY'a ve Düzenleme Kurulu üyelerine, Sempozyum Bilim ve Danışma Kuruluna, Sempozyumun düzenlenmesinde emeği olan tüm KMÜ çalışanlarına, Sempozyumumuzun açılış oturumunu gerçekleştirecek olan Prof. Dr. Eyyup Günay İSBİR, Prof. Dr. Doğan Nadi LEBLEBİCİ, Prof. Dr. Kamil Ufuk BİLGİN ve Prof. Dr. Hikmet KAVRUK Beyefendilere, ayrıca ülkemizden ve yurtdışından bildirileriyle sempozyumumuzu onurlandıran kıymetli katılımcılara ve  siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. 

Son olarak şunu belirtmek isterim ki çevreye duyarlılığımızın gereği olarak sempozyumumuz anısına katılımcılarımızdan her biri adına Rektörlüğümüz tarafından üniversitemiz yerleşkesinde fidan dikimi yapılmıştır. Dolayısıyla Sempozyumumuz yalnızca akademik bilgi birikimine değil, güzel bir sosyal sorumluluk projesine de vesile olmuştur. Hepinize tekrar teşekkür ediyor, sempozyumun başarılı geçmesini diliyorum" dedi.

Karaman Valisi Fahri Meral ise konuşmasında, "Bugün 17. si Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü tarafından düzenlenen Kamu Yönetimi Forumu geçmiş yıllarda farklı üniversitelerin ev sahipliğinde ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilmiştir. KAYFOR, kamu yönetimi alanında çalışan akademisyenler ile uygulayıcıların ortak platformu olarak Türk kamu yönetimine önemli katkılar sunmaktadır. 

Kamu yönetimi alanında çalışan siz değerli akademisyenleri ve uygulayıcıları Karaman'da görmekten ve ülkemiz kamu yönetimi için önemli gündem konulardan biri olan "Kamu Yönetiminde Yapısal ve İşlevsel Dönüşüm”ün şehrimizde tartışılmasından büyük mutluluk duyuyoruz. 

1960'lardan itibaren kamu yönetiminin, bürokrasinin sorunları tartışıla gelmiş, reform çalışmaları ile değişim ve dönüşüm sürekli gündemde olmuştur. Bu tür akademik toplantılar bu süreçlerin her yönüyle ele alındığı, sorunların ve çözümlerin tartışıldığı en önemli yerlerden bir tanesidir. 

Değişim ve dönüşüm sadece kamu yönetimi alanında yaşanmamakta, toplumsal yaşam ve çevre de bu değişimle yeniden şekillenmektedir. KAYFOR 17'nin programını incelediğimizde bu kapsamda da oturumların ve tartışmaların yer aldığı görülmektedir.

Ayrıca KAYFOR gibi ulusal ve uluslararası toplantıların katkılarından bir tanesi de ülkenin ve dünyanın dört bir tarafından birbirlerini tanımayan akademisyenlerin birbirleriyle, uygulayıcı ve bürokratlarla bir araya gelerek etkileşime geçmelerini sağlamasıdır. Bu etkileşimle üniversite öğrencileri, genç akademisyenler ve akademisyen adayları isimlerini eserlerinden bildikleri çoğu akademisyeni yakından tanıma fırsatı da bulmaktadır. 

Programın hazırlanmasında ve düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, kamu yönetimi forumunun tüm katılımcılar ve kamu yönetimi camiası için başarılı ve verimli bir etkinlik olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

12 oturumla devam edecek olan forum, Cumartesi günü sona erecek.

Bu haber 872 defa okunmuştur.