Reklam
Reklam

Zorlu'nun İstanbul'un Fethi mesajı

Zorlu'nun İstanbul'un Fethi mesajı

Zorlu'nun İstanbul'un Fethi mesajı
Editor: Murat Özünal
29 Mayıs 2020 - 13:38

Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu İstanbul'un Fethinin 567. Yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, "Tarih boyunca üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan tarih ve kültür şehri İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmed Han tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilişinin 567. Yıl dönümünde, "Peygamber Efendimizin, "Kostantiniye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır" övgüsüne mazhar olmak amacıyla, yüzyıllarca süren mücadelelerin sonunda büyük bir inanç ve askeri deha ile gerçekleştirilen bu fetih, köklü medeniyetimizin, bir çağı kapatıp yeni bir çağ açarak insanlık tarihine damgasını vurduğu, dünya tarihini derinden etkileyen büyük bir zafer olarak tarihe geçmiştir.

Üstün dehasıyla, genç yaşta İstanbul’u fetheden büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu zaferi, Türkün gücünü ve zekâsını bir kez daha tüm Dünya’ya kanıtlanmış, fetihten sonra gösterdiği adalet ve hoşgörüyle de tarihteki eşsiz yerini almıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle İstanbul’un Fethinin 567’inci yıl dönümünü kutluyor, eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere bu cennet vatan için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum." dedi.

Bu haber 3604 defa okunmuştur.