Reklam
  • Reklam
ZİRAAT ODASI HİZMETLERİNİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

ZİRAAT ODASI HİZMETLERİNİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu..

10 Ağustos 2017 - 15:04

ZİRAAT ODASI HİZMETLERİNİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTI
    Yeni hizmete giren Karaman Ziraat Odası binası, kentte görev yapan basın mensuplarına tanıtıldı.
    Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, düzenlediği basın toplantısında, yeni hizmet binamızın yapımını 1 yıl gibi kısa bir sürede bitirildiğini söyledi. 
    “Köylerimize makine ve ekipman desteği sağladık” diyen Muğlu, “Arpa Kırma Makinesi Verilen Köylerimiz; İhsaniye,Özdemir,Kızılca,Başkışla,Eminler,Adaköy, Akçaalan,Cerit,Aybastı, Dağkonak, Ortaoba, Boyalıtepe. Selektör Kurulan Köylerimiz; Lale,Paşabağı,Çoğlu,Kızılyaka,Taşkale,Kılbasan, Kisecik,Yollarbaşı.Merdane verilen köylerimiz; Bademli,Elmadağı,Akpınar,Güldere,Gülkaya, Değirmenbaşı. Helezon verilen köylerimiz; Kurtderesi,Karacaören,Kozlubucak,Boyalı, Yeşildere,Çakırbağ,Ağaçyurdu,Yazılı,Süleymanhacı, Madenşehri. Zeytin boylama makinesi verilen köylerimiz; Cerit,Bucakkışla,Aşağıakın,Yukarıakın,Çatak. Antep fıstığı soyma makinesi verilen köylerimiz; Çukur Köyü” diye konuştu. 
    PANCAR KOTA DEVİR YASAĞI KALDIRILDI
    Saha çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini hatırlatan Muğlu, şöyle konuştu: 
“Odamız Bünyesindeki Ziraat Mühendislerimiz 7/24 saat çiftçilerimizin sorunlarını yerinde görüp müdahale ediyor. 2016 Yılında Odamız adına faaliyet gösteren şirket bünyesine son model arazi aracımızı dâhil ettik. Karaman iline resmi bir gıda tarım ve hayvancılık fuarı kazandırdık. Çiftçilerimizi mağdur eden sorunlarında takipçisiyiz.Pancarda Randevu Sistemi iptal edildi. Pancar Kota Cezası kaldırıldı. Pancar Kota Devir Yasağı kaldırıldı. Karaman merkezde Dane Mısır desteği tekrar getirildi.”
Muğlu, 2017-2018 yılları dane mısır üretimi ile ilgili verdiği desteklerden dolayı Karaman Milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker'e teşekkür etti. 
2016 yılı mazot gübre destekleme rakamlarını açıklayan Muğlu, “İl genelinde 1,4 milyon dekar ekili alanda ödenen toplam destek miktarı 15,9 milyon Türk lirası. Merkez ilçe bazında ise bu rakamlar: 0,9 milyon dekar alanda yaklaşık olarak 10,4 milyon Türk lirasıdır” dedi. 
    KARAMAN’DA SON YILLARDA REKOLTE YÜKSELİŞİNE GECEN ÜRÜNLER
    Karaman’da son yıllarda rekolte yükselişine geçen ürünleri açıklayan Muğlu, şunları söyledi: 
“2016 Yılında 102.800 Dekarda 30.580 ton olan Fasulye ekilişinde bu yıl geçmiş yıllara göre verim ve rekolte yükselmiştir. 2017 Üretim Sezonunda bazı bölgelerde elmanın az olması sebebiyle, elma fiyatlarında yükseliş beklenmektedir.”
Karaman’da tarımın ve çiftçilerin yasadığı sıkıntıları aktaran Muğlu, “TMO’ya canlı hayvan hububat ve mısırla ilgili doğrudan ithalat yetkisinin verilmesi çiftçilerimizi zor duruma düşürmüş, bu konuyla ilgili bakanlık ve birliğimize gerekli raporlarımızı göndermiş bulunmaktayız. Her yıl Nisan ve Mayıs aylarında açıklanan Destekleme Rakamlarının Ağustos ayına gelmemize rağmen hala açıklanmamış olması Çiftçilerimiz açısından mağduriyet doğurmaktadır. Bu konunun da yakın takipçisi olmakla beraber gerekli raporlarımızı ilgili birimlere gönderdik. Buğday için verilen birim fiyatın düşük olması Çiftçilerimiz açısından mağduriyet doğurmaktadır.2017 Yılında Elma üretiminde yaşanan Zirai Don vakaları Elma Üretim Rekoltemizi etkilemiş bulunmaktadır” dedi. 
    “ÇİFTÇİMİZİN SORUN VE SIKINTILARINI MASADA DEĞİLDE TARLADA VE YERİNDE DİNLEYİP ÇÖZÜM ODAKLI HİZMETLER SUNUYORUZ”
    Odanın yaptığı faaliyetleri açıklayan Muğlu, Karaman’da elma pazarının artırılması ve üretim kalitesinin yükseltilmesi için elma standartları çalıstayını düzenledik.Çiftçilerimizi ekonomik acıdanda rahatlatmak ve kaynak bulmalarına olanak sağlamak için birçok bankalar ile protokoller imzalayıp çiftçilerimizle bankaları bir araya getirdik.Karaman Ziraat Odası olarak yıllık yayınlanan 'karamanda tarım' dergisi ile çiftçilerimize tarımla ilgili olarak en güncel bilgi ve haberleri paylaşıyoruz.
    Tohum eleme tesisimizin yenileme ve modernizasyon işlemini yaparak çiftçilerimize, hem piyasanın altında fiyat hemde ücretsiz çuval hizmeti ve bunun yanında da en kaliteli ilaçlarla eleme hizmeti vermekteyiz.
    2017 yılında ilimizde lavanta ekimi yapıldı.İlimiz Karacaören Köyü Bölgesinde bu yıl ilk defa Kozmetik Sanayi bitkisi olan Lavantanın deneme ekim ve hasadı yapılmıştır. Karaman'da Çiftçilerimizin tarım ile ilgili konulara ve bilgilere paha hızlı ulaşabilmesi için 'SMS' ve "sosyal medya' çalışması kurduk” dedi. Yapılan konuşmaların ardından basın mensuplarını yeni yapılan bina gezdirildi. 
    

Bu haber 1990 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP KARAMAN GENÇLİK KOLLARINDA GÖREV DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİ
CHP KARAMAN GENÇLİK KOLLARINDA GÖREV DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİ
ERMENEK’TE KURULAN ‘SANEN KEÇİ ÇİFTLİĞİ’NDE  KEÇİ DONDURMASI İMAL EDİLİYOR
ERMENEK’TE KURULAN ‘SANEN KEÇİ ÇİFTLİĞİ’NDE KEÇİ...