Reklam
Reklam

Yeniden Refah: “Paşamızın 136. Doğum Günü kutlu Olsun”

Yeniden Refah: “Paşamızın 136. Doğum Günü kutlu Olsun”

Yeniden Refah: “Paşamızın 136. Doğum Günü kutlu Olsun”
Editor: Murat Özünal
30 Temmuz 2019 - 14:00

Yeniden Refah Partisi Karaman İl Teşkilatından konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Yeniden Refah Partisi Karaman teşkilatları olarak ülkemizin milli ve manevi değerlerini yeni nesillere tanıtmak zorundayız. Bunların başında tabi ki hemşerimiz Kazım Karabekir Paşa gelmektedir. Bugün doğum gününü kutladığımız Kazım Karabekir Paşa kimdir bilmek lazımdır. Paşamız ve devlet büyüğümüz 23 Temmuz 1882 tarihinde İstanbul'da doğdu. Aslan Karaman’ın Kazımkarabekir kasabasındandır. Babası Karamanlı Mehmet Emin Paşadır. İstanbul'da eğitimine başlayan Karabekir, Van ve Harput'ta devam edip eğitimini Mekke'de tamamladı. 1896 yılında ise İstanbul Fatih Askeri Rüştiyesi'ni,1899 da Kuleli Askeri İdadisinde öğrenim gördü. 1902'de Harbiye Mektebi'ni bitirdi. 1905'te de Erkan-ı Harbiye'den yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. Bu dönemde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurulmasında büyük rol oynadı. II. Meşrutiyet'in ilanının ardından da Edirne'de bulunan 3. Ordu tümenine atandı. Bunun yanında 31 Mart Ayaklanmasında da görev aldı. 14 Nisan 1912'de de binbaşılığa yükseldi.

Balkan Savaşları döneminde de Trakya sınır komiseri olarak önemli vazifelerde bulundu. Çanakkale Savaşı'nın başlaması üzerine de cepheye gönderilerek Kereviz dere de Fransızlara karşı üç ay boyunca mücadele etti. 1916 senesinde de Kutü'l-Amare'yi kuşatan 18. Kolordu komutanlığına getirildi. 1918 yılında da Erzincan, Sarıkamış, Kars, Erzurum ve Gümrü bölgelerini Ermeni ile Rus kuvvetlerinden geri aldı. Mondros Ateşkes Anlaşması sırasında da Sadrazam Ahmed İzzet Paşa'nın genelkurmay başkanlığı önerisini kabul etmeyerek Milli Mücadeleye katıldı. Kurtuluş Savaşı'nda da Doğu cephesi komutanlığı yaptı. 15 Kasım 1920 tarihinde de Ermeni ordusunu büyük bir bozguna uğrattı. Bunun yanında Rus Sovyet Sosyalist Federe Cumhuriyeti'yle de Kars Antlaşması görüşmelerini yürüttü.

Daha sonra I. Ordu müfettişliğine tayin edildi. 1923'te de İstanbul milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Öte yandan 17 Kasım 1924'te kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının da başkanlığını yaptı. Ancak parti 3 Haziran 1925'te Şeyh Sait ayaklanmasıyla ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle kapatıldı. 1946 yılında da TBMM başkanlığına seçildi. Kazım Karabekir, 26 Ocak 1948 tarihinde Ankara'da hayatını kaybetti. Cenazesi Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Yeniden Refah Partisi Karaman Teşkilatı olarak Paşamızın 136. Doğum kutlarken kendisine Allahtan rahmet dileriz.”

Bu haber 1020 defa okunmuştur.