Reklam
Reklam

Yeme İçme Tesislerinde Normalleşme Sürecinde Uygulanacak Önlemler Belirlendi

Yeme İçme Tesislerinde Normalleşme Sürecinde Uygulanacak Önlemler Belirlendi

Yeme İçme Tesislerinde Normalleşme Sürecinde Uygulanacak Önlemler Belirlendi
Editor: Murat Özünal
22 Mayıs 2020 - 13:29

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 20.05.2020 tarihinde yapılan açıklama ile Coronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrollü normalleşme sürecine geçildiği bildirilmiş olup İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek tarihte faaliyete geçecek olan müstakil yeme-içme tesislerinde, aşağıda belirtilen önlemlerin alınması ve sürekliliğini sağlanması gerekmektedir.

Önlemlerin uygulanması zorunlu olup ilgili idare tarafından denetimler yapılacaktır.

GENEL İLKELER VE BİLDİRİMİ

Turizm işletmelerinin faaliyetleri sırasında, ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulur.

İşletme genelinde COVID-19 ve hijyen kurallarını/uygulamalarını kapsayan bir protokol hazırlanır, protokol düzenli aralıklarla değerlendirilir, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenir.

Protokol kapsamında, hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanır. Bu işlemler Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Covid-19 rehberinde açıklanmıştır.

Tesis işletmecileri, tesisin tamamında sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlüdür.

Genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin sosyal mesafe planı hazırlanır, tesisin misafir kapasitesi sosyal mesafe planına göre belirlenir, bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilir ve kapasite bilgisi tesisin girişinde görülebilir bir yere asılır.

Ayrıca, tesis giriş holünde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında, tesiste uygulanan ve uyulması gereken COVID-19 tedbirleri ve kurallarının yer aldığı panolar düzenlenir.

COVID-19 tedbirlerine yönelik mutfak temizliği ve gıda güvenliği protokolü, haşere ve zararlılarla mücadele protokolü hazırlanır. Sorumlu personelce protokole uyulması sağlanır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu genelge ile Misafir Kabulü, Yemek Salonu ve Genel Kullanım Alanları, Personel, Genel Temizlik ve Bakım, Mutfak ve Servis Alanları, İşletme Araçları başlıklarında detaylara yer verilmiş olup genelge ekte yer almaktadır.

Bu haber 429 defa okunmuştur.