Av Sezonu Başlarken (RASTGELE)
Reklam
Reklam
Celal Arslan

Celal Arslan

Celal Arslan

Av Sezonu Başlarken (RASTGELE)

13 Mayıs 2015 - 08:44

Av Sezonu Başlarken (RASTGELE)

Celal Arslan

1-Avcıların iyi bilinçlendirilmeleri;

Özellikle kış aylarında ve av mevsiminde, milli parklar, avcılar kulübü,çevreciler tarafından avcının bilinçlendirilmesi hakkında seminerler verilmeli. Milli parklar genel müdürlüğü yerel ve ulusal basına zaman zaman, yaban hayatını koruyucu, halkımızın tamamına hitap eden küçük proğramlar yaptırmalı.İnsanoğlu yaşamı boyunca hiç aza kanaat etmemiştir, onun için çok iyi bilinçlendiremediğin kişiden bir şey bekleme hakkında yoktur.

2-Avlakların durumu:

Şu an avlaklarımıza bir bakarsak kaç çeşidimiz kaldı acaba.

Bizim yöremizde olabilecek av hayvanlarından, Çulluk, Yeşil ördek, Çil keklik, Sülün,Yaban kazı, Bağırtlak, Üveyik, Tahtalı, Bıldırcın hatta tavşan ne kadar bulunmakta. Yukarıda saydığım av hayvanlarının bir çoğu tamamen yok tükenmiş, var olan bazı hayvanları da bilinçli bir şekilde avlamazsak, yakında serçeleri kaz diye avlarız.

3-Av harçlarının yeniden düzenlenmesi

Milli Parklar yıllık harçlarını ve vergilerini hala 1 ocak tarihinden itibaren almakta. Bu uygulamanın av sezonu başlangıcı olan Temmuz ayı baz alınarak yapılması en uygun olanıdır.

Dünyanın bir çok ülkelerinde olmayan uygulamalar bizim ülkemizde mevcut. Bir avcının yıllık avlanma harçları en az 500 tl olmalı. Avcılar kulübüne üyelik ise en az 250 tl civarında olmalı. Ayrıca avlanma belgesi, diploma da böyle bakkaldan peynir ekmek alır gibi kolay alınıp verilmemelidir.

4-Pompalı ve 5 atar tabir ettiğimiz silahlar neyin nesi.

Ava kaçma şansı tanımayan bu silahların durumu ne olacak, bunlarla ilgili düzenleme yapacak hiçbir kurum yok mu bu ülkede. Hangimiz ava çıktığımızda silahlarımızda takılı bulunan takozları çıkarmıyoruz. Bunlar tabir yerindeyse katliam yapmak için yapılmış silahlardır. Devlet bunların üretimini yasaklayamaz mı acaba?

5-Köylerin ve bazı yerlerin ihaleye verilmesi

Özellikle kasaba ve köylerimizde bulunan bazı bölgelerin aynı yerleşim bölgelerinde yaşayan insanlara yasal olarak kiraya verilmesi çözüm olabilir. Kendi avlağını kendin koru projeleri geliştirilebilir.

6-Kaçak av yapanların cezai müeyyideleri

Zamanından önce yapılan avlanmalar, gece yapılan far avları, adetinden fazla av vurulmaları durumunda yapılacak işlemler kanunen belli olmasına rağmen uygulamada sıkıntıların olduğu apaçık ortada.

Milli Parklar ne zaman

7- Avcılar kulübüne üyelik şartları

Belli bir eğitimden geçmeyen ve bazı kriterleri taşımayan  kişilerin avcılar kulübene üye yapılmamalı.

8- Denetimlerin sıklaştırılması

Gerek çevre orman, gerek köy ve nahiyelerde Jandarma, köylerde muhtarlıkların önce kaçak avcılar üzerinde denetimlerini sıklaştırmaları büyük ölçüde faydalar sağlar. Av sezonu açılmadan yapılan kaçak avlanmaların önüne geçilmeli, böyle durumlarda yakalanan avcılara ağır para cezası ve hapislik gibi kanunlar yapılmalı.

Kazasız belasız iyi bir av sezonu geçirmek dileklerim ve arzularımla, herkese RASTGELE diyorum.

 

Bu yazı 17451 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum