KARAMAN'DA İLKLER
Reklam
Reklam
Abdullah Uysal

Abdullah Uysal

KARAMAN'DA İLKLER

10 Ağustos 2015 - 17:27

Abdullah UYSAL
*İLK kurulan İKİ FUTBOL Takımımız İDMANYURDU ve LARENDE(1948)dir. Daha sonra bu iki kulübe KALESPOR,ALTUĞSPOR ve DOĞANSPOR Kulüpleri de eklenmiştir.Bu takımlar uzun yıllar kendi aralarında çekişmeli turnuvalar tertip etmişlerdir ve Karaman Sporseverlerine çok zevkli maçlar seyrettirmişlerdir.Öğünmek gibi olmasın Ben KIRMAHALLELİ olmam hasebiyle Siyah beyaz forması olan KALESPORLUYDUM..
*Takımların Forma renkleri; İDMANYURDU :Sarı-Kırmızı,LARENDE:Sarı-Lacivert,KALESPOR:Siyah-BEYAZ,ALTUĞSPOR:Kımızı-Beyazdı.
*Bu takımlar bünyelerinden çok büyük futbolcular çıkarmışlardır. Hatırlayabildiğim kadar,Kalciler.Mithat demirayak,Kemal Varlı,Doğan,Nuri Akkaya,Oyuncular,Duran Deveci ve İbrahim Ağaoğlu,Hikmet ve İzzet Kaylı Kardeşler,Ali İmançer,Ekrem ve Mustafa Edalı Kardeşler,Çağlayan,Tavşan Nihat.Mustafa Tosun,Mithat Gürsoy,Berber Yılmaz.Tort,Berber Hayri ve daha niceleri
*Bu takımlar bünyelerinde çok değerli Futbocular yetiştirmiştir.Tamamen AMATÖR bir ruhla ter döken bu takımlarda Galibiyet Pirimi HAMAM ve Lokantada YEMEK,Mağlübiyet te ise Sadece Hamamdı.
 
*İLK KOOPERATİF;1949 Yılında HALK İSTİHLAK (Tüketim) KOOPERATİFİ adı altında kurulan bir kuruluştur. KURUCULAR; Hüsnü GÖNCÜ, Ali CEYLAN, M.Necati ÖZGÜNAY, M,Sait.ERDOĞDU ve Mehmet ERDURAL'dır.
*İLK BULGUR FABRİKASI; BUMAS Adı ile kurulmuştur.
*KARAMAN MİLLİ BANKASI 1915-1941 Yıllarında faaliyet göstermiştir.20.000 TL. sermayeli olan bu banka İhracat ve ihracat işleriyle uğraşmıştır.
*Cumhuriyetin ilk yıllarında Ferit ÇELEBİ'nin kurduğu, KARAMAN ÇİFTÇİ BANKASI faaliyet göstermekteydi.
*BORSA(BUĞDAY PAZARI) 21.01.1984 Yılında kurulmuştur. İLK YÖNETİM KURULU BAŞKANI Mehmet ÖNAL'dır. İLK MECLİS BAŞKANI Muzaffer İNEKÇİOĞLU'dur.
*İLK PVC (Plastik Kapı, pencere) SAĞCAN İNŞAAT tarafından başlatılmıştır.
*İLK ZİRAATÇILAR; Osman EFENDİ. Talat BEY, ŞABAN KURAN ve İbrahim EVREN'dir.
*ZİRAAT BANKASI Karaman Şubesi 1889 Yılında açılmıştır.

 

 

 

 

Bu yazı 27707 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum