Reklam
Bugün

500-600 Yıllık Hocalardı Su Değirmeni Yeniden Hizmet Vermeye Başladı

Karaman'ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe beldesinde yıllardır atıl durumda olan Hocalardı su değirmeni belediye tarafından yenilenerek tekrar vatandaşların hizmetine sunuldu.

06 Ekim 2022 - 10:53
TAKİP ETTAKİP ET
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Gönül Dağı'nda Bir Karamanlı
Gönül Dağı'nda Bir Karamanlı

Göktepe Belediyesi, yüzyıllardır kullanılan daha sonra da atıl duruma geçen su değirmeninin yeniden faaliyete geçmesi için çalışma başlattı.

Yapılan çalışmalar sonucunda su değirmeni Göktepe Belediyesi tarafından tekrar faaliyete geçirildi.

Göktepe Belediye Başkanı Mustafa Doğan, gazetemize yaptığı açıklamada, Hocalardı su değirmeninin insanlık tarihi kadar eski olduğunu aktardı.

Feriske Çayı etrafında kurulu bulunan 5-6 su değirmenlerinde bir tanesinin Hocalardı olduğunu dile getiren Doğan, değirmenin bilinen tarihinin 500-600 yıllık olduğunun altını çizdi.

Doğan, değirmenin Uğurlu köyündeki mirasçılardan belediyeye bağışlandığını söyleyerek, hayırseverlerin katkıları ile de su değirmeninin ayağa kaldırıldığını belirtti.

1960 yıllarda su değirmeni çevresinin mesire alanı olarak da kullanıldığını aktaran Doğan, su değirmeninin faaliyete geçirilmesiyle birlikte çevre düzenlemesinin de belediye tarafından yapıldığını ifade etti.

Doğan, şunları söyledi:

“Hocalardı su değirmeni yapılan çalışmalar ile tekrar faaliyetine başladı. Burada yıllar önce çalışan Abdullah Yılmaz ve belediye çalışanlarımız burayı özveriyle hazırladılar. Burada iki değirmenimiz mevcut. Birisi mısır öğütecek. Diğeri ise buğday. Zamanla bulgurda öğütülecek. Bu güzellikleri bize sağlayan Sayın Mustafa Sarı'ya selamlarımı iletiyorum. Bu değirmeni bize bağışlayan Uğurlu köyü varislerine teşekkürlerimi iletiyorum. Burası çok güzel bir yer oldu. Kadın kooperatifimiz bu tarihi su değirmeni ile taçlandı. Göktepe doğal markasıyla bütün dünyadaki insanlara mısır unu, buğday unu, arpa ve çavdar burada öğütülecek. İnsanların hizmetine sunulacak. Bu eserimiz hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ben inanıyorum burada insanlık daha güzel şeylerle haşır neşir olacak ve güzellikler ebediyen yaşayacak ve yaşatılacak.”