Reklam
Reklam

Veli Bozkır'dan TRT programına eleştiri!

Veli Bozkır'dan TRT programına eleştiri!

Veli Bozkır'dan TRT programına eleştiri!
Editor: Necati Ermiş
12 Mayıs 2020 - 23:32

Karaman Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı Başkanı Veli Bozkır konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bundan 743 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey bir ferman yayınlayarak Türkçeyi devlet dili ilan etmiştir. Ferman ile ilgili çeşitli kesimlerce açıklamalar yapılmakta olup 11 Mayıs 2020 akşamı TRT de konuşmacı olarak çıkan bir şahsın saçma sapan konuşmaları fermanın olmadığı ve daha birçok konuda densizce açıklamaları Karamanlılar olarak bizleri üzmüştür. 

Karamanlılar olarak özellikle üzerine titrediğimiz bu konuda daha önce Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına getirilen (Türköne) bir bilim adamı Karamanoğullarıyla ilgili neredeyse terör örgütü suçlaması yaparcasına haddini aşan suçlamalarda bulunan bir yazı yayınlamıştı. Yine bir 13 Mayıs arifesinde birileri TRT gibi kaliteli yayınlarıyla hepimizin saygı duyduğu bir kanalda yine saçma sapan açıklamalarla Karamanlılar olarak bizlerin asabını bozmuştur. 

Ben bu konuda otorite değilim ancak elimde olan bazı tarihi belge ve bilgileri sizlere paylaşacağım.

Karamanoğlu Mehmet Bey'in ünlü fermanı İbni Bibi'nin Evamirü'l-Alaiyye adlı Farsça eserinde Farsça olarak yer almıştır. İbni Bibi'nin eseri Yazıcıoğlu Ali tarafından Tevarih-İ Al-İ Selçuk adıyla 15. yüzyılda Türkçeye çevrilmiştir. "Şimden girü hiç kimesne kapuda ve divanda ve mecalis ve seyranda Türki dilinden gayrı dil söylemeye"(s. 404b).

13-15. yüzyılların dilini yansıtan yukarıdaki cümle bugünkü Türkçeye şu şekilde aktarılabilir. (TDK yazısı)

"Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya"

TDK arşivinden elde ettiğim resmi evraklar bunları söylemekte.

1961 yılında Karaman'da vefat edenleri rahmetle andığım değerli büyüklerimizce bir meşale yakılmış "Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma" etkinlikleri başlatılmıştır. Karamanlılar olarak bizler bu etkinlikleri bugüne kadar aralıksız gerçekleştirdik. 

Son zamanlarda bu konuda bizleri üzen basın açıklamaları ve programlar yapılmaktadır. Gerçeklerden uzak, haddini aşan ve yaralayıcı dil kullanan her kimse bu güç odaklarına karşı Karamanlılar olarak tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Karamanlı olmaktan ve Türk olmaktan onur duyuyoruz. Türk Dili'nin Başkenti Karaman bizim sevdamız." ifadelerine yer verdi. 

Bu haber 3034 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali unuvar
    3 ay önce
    TRT ye gidilmeli. Düzelttirilmeli. Tarih Kurumu Başkanı da çok ehilmiş....yazık..