Reklam
Reklam

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİNDEN İKİNCİ EL SATIŞLARINDAKİ GARANTİ KISTASLARINA TEPKİ

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİNDEN İKİNCİ EL SATIŞLARINDAKİ GARANTİ KISTASLARINA TEPKİ

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİNDEN İKİNCİ EL SATIŞLARINDAKİ GARANTİ KISTASLARINA TEPKİ
Editor: Uyanış Haber Merkezi
10 Eylül 2018 - 11:46

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmenliğin 8 Eylül’de değiştirilmesine ilişkin açıklama yapan Tüketici Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar,  ikinci el satışlarında verilen garanti süresine ilişkin konuştu. Çakar, “Ticaret Bakanlığı tarafından 13 Şubat 2018 tarihinde ikinci el otomobil ve motosikletlerdeki motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sisteminin garantisini üç ay veya beş bin kilometre ile sınırlayan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” yayımlanmıştı.

Bakanlık, 8 Eylül 2018 tarihinde bu Yönetmeliği değiştiren yeni bir Yönetmelik yayınladı. Yeni Yönetmelik ile motosikletin yerine arazi taşıtları getirildi. Buna göre,  ikinci el otomobiller ile arazi taşıtlarının motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sisteminin garantisi üç ay veya beş bin kilometre ile sınırlandırılmıştır. Yani, ikinci el otomobil ve arazi taşıtının alındığı tarihten itibaren söz konusu parçaların ayıplı çıkması durumunda üç ay ve beş bin kilometre bir garanti veriliyor.

Ayrıca, 8 Eylül tarihli Yönetmelik ile 8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el otomobil ve arazi taşıtları için herhangi bir garanti verilmiyor.

“İKİ YÖNETMELİK İLE GETİRİLEN GARANTİ KISTASLARI KANUN’A AYKIRIDIR”

Söz konusu bu iki yönetmelik ile adı geçen taşıtların belirtilen parçalarının ayıplı çıkması durumunda getirilen garanti kıstasları Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12.maddesine aykırıdır.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12.maddesinin 2.fıkrasında, “ikinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan az olamaz.” denilmektedir.

“BİR YILIN ALTINDA GARANTİ SÜRESİ OLAN İKİNCİ EL TAŞITLARI ALMAYIN”

Oysa, bu iki yönetmelik ile söz konusu otomobil ve arazi taşıtlarının yukarıda belirtilen parçalarının ayıplı çıkması durumunda üç ay veya beş bin kilometre garanti verilmektedir. 8 yaşın ve 160 bin kilometrenin üzerindeki otomobil ve arazi taşıtları için ise herhangi bir garanti verilmemiştir.

Kanun’a aykırı olarak, firmalar lehine düzenlenen bu yönetmeliklerin Kanun’a uygun olarak yeniden düzenlenmesi için Ticaret Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz.

Tüketicilere, bir yılın altında garanti süresi verilen ikinci el taşıtları almamalarını öneriyoruz” dedi.

Bu haber 491 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum