Reklam
Reklam

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik "Karaman İç Anadolu'nun İncisi"

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Karaman'da ziyaretlerde bulundu

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik "Karaman İç Anadolu'nun İncisi"

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Karaman'da ziyaretlerde bulundu

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik
Editor: Murat Özünal
28 Ocak 2020 - 17:22

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğini ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Çelik, koyun ve keçi sektörünün bu ülkenin milli mesele olduğunu, sektörün atalardan bize kalan bir meslek olduğunu vurguladı. 

Çelik, “Atalarımızdan aldığımız bu bayrağı, mirası geleceğe taşımak başarıya ulaştırmak hepimizin boynumuzun borcudur. Biz de hükümetimizle, bakanımızla uyum içerisinde çalışıyoruz. 2020 yılı içerisinde birliğimizin seçimi vardır. Meyve veren ağaç taşlanır. Ama biz aile olarak güçlü bir aileyiz. Ben 4 yıldır birliğimizin başında görev yapıyorum” dedi. 

Eylem Planından bahseden Çelik, “Sayın Bakanımız Tarım Şurasını gündeme getirdi. Türkiye'de ki herkesin görüşüne başvurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarım şurası kapanışında da koyun ve keçiden söz etmesi, koyun ve keçi için 2020 yılı eylem yılı olarak ilan etmesi sayının 56 milyona yükselmesinde bize verdiği start bize bir emir niteliği taşır. Bizde merkez birliği olarak Bakanımızla istişare halinde 5 yıllık eylem planımızı hazırladık. 5 yıl süre zarfında hem eksiklerimizi çözme noktasında dört sayfalık bir kitapçık haline getirdik. Bizim bu 5 yıllık süre zarfında hayvan sayımız en az 80 milyon hedef koyduk. Nüfus başına en az bir koyun olarak şekilde hedef koyduk” diye konuştu. 

Karaman, Aksaray, Konya illeri iç Anadolu’nun incisi olduğunu belirten Çelik, şöyle konuştu:

“Bizim için küçükbaş hayvan için geleceği olan illerdir. Küçükbaş hayvancılıkta da tarihten bugüne kadar ekonomik krizler yaşanmış veya farklı sıkıntılar yaşanmış ama küçükbaş hayvancılık hiç bir zaman zarar etmemiştir. En sıkıntılı dönemde bile bizim küçükbaşla karnımızı doyurabileceğimiz tek sektör ve peygamber mesleğidir. Bunu sürdürmeye kararlıyız.”

Çelik, küçükbaş hayvan sayısı hakkında bilgi vererek, “Birlikler yokken küçükbaş hayvan sayımız 32 milyonun altına düşmüştü. Birliklerin kurulmasıyla birlikte hükümetinde küçükbaş hayvancılığı sahiplenmesi ve desteklemesiyle birlikte bizim 32 milyonun altına düşen küçükbaş hayvan sayımız hızla büyüyen bir nüfus artışımıza rağmen bizim şuandaki mevcut 2019'un ilk yarısına kadar olan kısımda hayvan sayımız 50 milyondur. Biz bunu daha da artırmayı planlıyoruz. Biz bu sayıyı 80 hatta 100 milyona kadar çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Genel Başkan Çelik, Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Yaman’a günün anısına plaket ve çeşitli hediyeler takdim etti. 

Çelik ve beraberindekiler daha sonra Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram’ı ziyaret etti. Çelik burada oda hakkında bilgi alarak, çiftçilerin sorunlarını dinledi. 

Bu haber 696 defa okunmuştur.