Reklam
Reklam

Torosların Gözdesi Oluyor

Toros Dağları'nda yapımına başlanan ve Türkiye'nin en yüksek ayak uzunluğuna sahip Eğiste Viyadüğü ihtişamıyla dikkati çekiyor.

Torosların Gözdesi Oluyor

Toros Dağları'nda yapımına başlanan ve Türkiye'nin en yüksek ayak uzunluğuna sahip Eğiste Viyadüğü ihtişamıyla dikkati çekiyor.

Torosların Gözdesi Oluyor
Editor: Necati Ermiş
26 Haziran 2019 - 09:46
Reklam

Türkiye'nin prestijli projelerinden biri olan Eğiste Viyadüğü, Konya-Hadim-Taşkent ile Karaman'ın Sarıveliler-Başyayla-Ermenek ilçelerini birbirine bağlayan devlet yolunda yükseliyor. Karaman, Konya ve Antalya'yı birbirine bağlayacak alternatif güzergahtaki karayolunda 2016 sonunda yapımına başlanan Eğiste Viyadüğü projesinde çalışmalar aralıksız sürüyor. Konya’nın Hadim İlçesi sınırları içinde bulunan karayolunun Eğiste Deresi geçişinde halihazırda kullanılan yolda yapımı devam eden viyadük, 4 bin 400 metre uzunluğundaki kesiminin yüzde 8 olan boyuna eğimini yüzde 2,30 mertebesine düşürecek. Böylelikle dik yokuş ve keskin virajla aşılan Eğiste Deresi'nde ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacak proje ile mesafe 4 bin 400 metre kısalacak.

Türkiye'nin en yükseği viyadüğü olacak

Karayolları Genel Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Eğiste Viyadüğü'nün inşaatı, yüklenici firmaya iş yerinin 29 Aralık 2016'da teslim edilmesiyle başladı. Karayolları Konya 3. Bölge Müdürlüğü yol ağında bulunan Toroslar üzerindeki Hadim Devlet Yolu'nda yapımı süren viyadük, yolun 60,9 ila 62,3. kilometreleri arasında toplam bin 372 metre uzunluğunda projelendirildi. Viyadük, 12,50 metre gabarili çift yol platformunda inşa edilerek, duble gidiş-geliş yol özelliğiyle faaliyet gösterecek. 42 ila 166 metrelik 8 orta ayak üzerinde inşa edilecek viyadük, bu özelliğiyle "Türkiye'nin en yüksek ayaklı köprüsü" olacak.

Eğiste Viyadüğü ekonomiye de katkı sağlayacak

Eğiste Viyadüğü'nde, 400 bin metreküp kazı, 140 bin metreküp beton, 48 bin ton demir/donatı imalatı gerçekleştirilecek. Yapım çalışmaları 250 kişilik personelle aralıksız sürdürülen viyadüğün hizmete alınmasıyla, Türkiye'nin kuzey-güney aksının önemli arterlerinden Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahındaki trafikte, zaman tasarrufu, seyahat konforu ve sürüş güvenliğinin arttırılması amaçlanıyor.  Yol standartlarının yükseltilmesiyle ekonomiye de önemli oranda katkı sağlayacak, 229 milyon 472 bin 975 lira sözleşme bedelli projenin 2020'de tamamlanması planlanıyor.

Yöre halı viyadükten memnun

Konya'dan Ermenek ilçesine giden Oğuzhan Yılmaz da güzergahı sıklıkla kullandığını belirterek, "Ortalama her ay buradan geçiyorum. Tabii zamanla yükseldiğini görüyoruz. Burada göğe yükselen viyadük çalışmalarını izlemek gurur veriyor. Memleketimize bu hizmeti kazandıranlara teşekkür ediyorum." dedi.

 

Bu haber 2168 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum