Reklam
Reklam

Pekoğlu: "Her tedbirde en çok esnaf olumsuz etkileniyor"

Pekoğlu: "Her tedbirde en çok esnaf olumsuz etkileniyor"

Pekoğlu:
Editor: Murat Özünal
02 Aralık 2020 - 14:56

Karaman Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Odası Başkanı Selahaddin Pekoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında kısıtlamalarla ilgili açıklamada bulundu.

Pekoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Berber kuaför güzellik salonları siftahsız kapatıyor şunu unutmayın en temiz sektör bizim sektör her daim su sabun kolonya dezenfektan alkol içindedir elimiz 

Pandemiden de alınan tedbirlerden de en çok esnafımız etkilendi. 415 meslek kolundaki A’dan Z’ye tüm esnafımız gerek tamamen gerek yarı kapasitede kapanarak Mart ayından bu yana bir türlü belini doğrultamadı. Öncelikle esnafın kendisine ve yanında çalışanları için asgari ücret düzeyinde nakit desteği, daha sonra kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gibi desteklerin verilmesi artık şart hale geldi.

SSK, BAĞKUR, VERGİ, ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZA MUAFİYET GELMELİ

Mart ayından bu yana pandemiden ve belirli aralıklarla alınan tedbirler ile kapanan ya da çalışma saatlerine sınırlama getirilen esnafımız çok zor günler geçiriyor. Tam işlerini yoluna koyacakken yeni tedbirler yine belini büküyor. Tüm tedbirlere harfi harfine uyan ve riayet eden esnafımız bu süreçte destek bekliyor. Bu desteklerin başında faizsiz krediden çok, esnafımız ve yanında çalışanları için nakit desteği verilmeli. Kapalı oldukları dönemde elektrik, su, doğalgaz faturalarından muaf olmalılar ve pandemi sonrası da bu faturalardan vergiler kaldırılmalı. Öte yandan vergi, prim, kredi borçları da faizsiz olarak ertelenmeli. Yeni yapılandırma tekrar görüşülerek, en az 6 ay ödemesiz 60 ay vade olarak yeniden düzenlenmeli. Yüzde 70’i kiracı konumunda olan esnafımıza kira yardımı yapılmalı.”

Bu haber 598 defa okunmuştur.