Reklam
Reklam

Küçük işletmelere hayvan başına yem desteği

Küçük işletmelere hayvan başına yem desteği

Küçük işletmelere hayvan başına yem desteği
Editor: Murat Özünal
14 Temmuz 2020 - 19:23

Kovid-19 salgını nedeniyle küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine, 2020 yılı için bir sefere mahsus olmak üzere yem desteği verilecek.

Karaman Tarım ve Orman İl Müdürü Yusuf Şahinbaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  salgını nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine bir defaya mahsus yem desteği verileceğini duyurdu.

Şahinbaş, “Desteğe ilişkin karar Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Destek, sığır başına 65 TL, küçükbaş hayvanlar için 6,50 TL olarak uygulanacak. Buna göre, Tarım ve Orman Bakanlığınca, Kovid-19 salgını nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine, yem maliyetlerindeki artıştan olumsuz etkilenmelerini önleyerek üretimde sürdürülebilirliğin ve üretici fiyatlarındaki istikrarın korunması amacıyla bir defaya mahsus yem desteği sağlanacaktır. Cumhurbaşkanlığı Kararına göre, sığır başına 65 TL, küçükbaş hayvan başına 6,50 TL olarak verilecek olan yem desteği sadece küçük işletmeleri kapsamaktadır.

Yem desteği Tarım ve Orman Bakanlığımız kayıt sistemlerine kayıtlı işletmelerden; Manda dahil 20 başa kadar (20 dahil) anaç sığırı ve/veya besilik erkek sığırı olan yetiştiricilere hayvan başına 65 TL, 50 başa kadar (50 dahil) anaç küçükbaş hayvanı olan yetiştiricilere hayvan başına 6,50 TL olarak belirlenmiştir. Yetiştiricilerimize hayırlı uğurlu olmasını dileriz” dedi.  

Bu haber 1140 defa okunmuştur.