Reklam
Reklam

Kooperatifler kendi elektriğini kendisi üretecek

Kooperatifler kendi elektriğini kendisi üretecek

Kooperatifler kendi elektriğini kendisi üretecek
Editor: Murat Özünal
13 Haziran 2020 - 10:26

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi 2020 yılı faaliyetleri içerisinde Tarımsal Değer Zincirlerinin Geliştirilmesi kapsamında Çiftçi Örgütleri İçin Soğuk Hava Depoları yatırımı planlandı.

Planlamada yer alan faal durumdaki çiftçi örgütleri tarafından işletilen soğuk hava depolarının enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanarak, depolama ve işletme masraflarının düşürülmesi için hibe çağrısına çıkıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş yaptığı açıklamada; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesinden verdikleri hibe destekleri ile proje bölgesindeki çiftçilerimizin gelirlerini arttırmayı hedeflediklerini, çiftçi örgütlerinin ise depolama ve işletme masraflarını düşürerek katkı sağlamayı amaçladıklarını, bu kapsamdaSS Elmayurdu, Tepebaşı ve Boyalık Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin başvurusu onaylandığını ve Kooperatif ile İl Müdürlüğü arasında 12 Haziran 2020 tarihinde hibe sözleşmesi imzalandığını ifade etti.

Yapılacak yatırımın toplam tutarının 1.220.000,00 TL olduğunu, toplam maliyetin % 80’ine karşılık gelen 976.000,00 TL’lik kısmının yatırımın tamamlanması ile birlikte İl Müdürlüğü tarafından hibe olarak ödeneceğini belirten Şahinbaş, bu yatırım ile 240 KW lık bir Güneş Enerjisi Santrali kurulacağını, kooperatif tarafından işletilen soğuk hava deposunun yıllık enerji ihtiyacının büyük bir bölümü karşılanmış olacağını söyledi. İl Müdürü güneş enerji santralinin kooperatif üyelerine ve yöre çiftçilerine hayırlı olmasını diledi.

Bu haber 2124 defa okunmuştur.