Reklam
Reklam

KMÜ'de Karaman Sempozyumu başladı

KMÜ'de düzenlenen Karaman Sempozyumu başladı

KMÜ'de Karaman Sempozyumu başladı

KMÜ'de düzenlenen Karaman Sempozyumu başladı

KMÜ'de Karaman Sempozyumu başladı
Editor: Murat Özünal
20 Haziran 2019 - 14:30

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) tarafından düzenlenen Karaman Sempozyumu başladı.

2 gün sürecek olan ve Sosyal ve Beşeri Bilimler temalı sempozyumda Karaman'ın tarihi öneminden kültürüne, sanayi ve ekonomisinden hayvancılığına kadar birçok konu ele alınacak.

Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda düzenlenen sempozyumun açılış törenine Karaman Valisi Fahri Meral, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, daire müdürleri, akademisyenler ile vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, sempozyum hakkında bilgi verdi. 

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül ise konuşmasında sempozyumun Karaman’a ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Akgül sempozyumda toplamda 157 farklı sunumun gerçekleştirileceğini dile getirdi.  

Karaman'ın il olma sürecinden ekonomisine kadar birçok oturumun gerçekleştirileceğini ifade eden Akgül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"KMÜ olarak akademik ve idari personelimizle ortay koyduğumuz kültürel ve bilimsel projelerle ilimize ve bölgemize en üst düzey fayda sağlamaya çalışmaktayız. Üniversite içinde bulunduğu kent ve kentin mensuplarıyla birlikte hem yerel hem de evrensel kültür oluşumuna katkı sunar. Üniversitelerin bu kültürel oluşuma en büyük katkıları akademik ve bilimsel boyutta gerçekleşir."

Karaman Valisi Fahri Meral de sempozyumda bölgenin potansiyeli ve ihtiyaçları üzerine pek çok konu ele alınacağının altını çizdi. 

Bölge tarafından coğrafyasına, ekonomik faaliyetlerden turizme kadar geniş bir yelpazede 150'yi aşkın bildiri sunulacağını dile getiren Meral, "Bu sempozyumun bir bilgi şölenine dönüşmesi, ilimiz için faydalı bir bilimsel toplantı haline gelmesi en büyük temennimizdir. Düzenlenen bu sempozyumun ilimiz tarihi ve kültürel mirası ile Karaman ekonomisine büyük katkı sağlayacağı, Karamanımızın her alanda yürüttüğü çalışmalara yeni bir ivme kazandıracağı kuşkusuzdur. Bu vesileyle Karaman Sempozyumu’nun hayırlara vesile olmasını diliyor, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen kurumlarımıza ve yöneticilerimize, sempozyum kapsamında ilimize gelen 180'i aşkın araştırmacı ve bilim insanına teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından Rektör Akgül, Vali Meral'e sempozyuma katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Daha sonra Rektör Akgül oturum başkanlığında İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akgül Sosyo-Kültürel Değişim Sürecinde Karaman, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yeniçağ Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaattin Aköz Kadim Başkent Karaman'ın Kentsel Dokusu ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Mercan Karaman Ekonomisinin Rekabet Gücü başlıklarında sunum yaptı. 


Bu haber 19441 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum