Reklam
Reklam

KMÜ'de 15 Temmuz Programı Düzenlendi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından 15 Temmuz’un yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

KMÜ'de 15 Temmuz Programı Düzenlendi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından 15 Temmuz’un yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

KMÜ'de 15 Temmuz Programı Düzenlendi
Editor: Sultan Akbulut
16 Temmuz 2021 - 15:14

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında düzenlenen program, Üniversite Kütüphanesi önünden Amfi Tiyatro'ya kadar yapılan meşaleli yürüyüş ile başladı. Amfi Tiyatro'da devam eden programa Rektör Prof. Dr. Namık Ak ve eşi Mürşide Ak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Odabaş, Prof. Dr. Hüseyin Muşmal ve Prof. Dr. Murat Ertekin, AK Parti İl Başkanı Av. Abidin Çağlayan ve İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Coştu, üniversitenin akademik ve idari personeli, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Rektör Prof. Dr. Namık Ak’ın açılış konuşması ile devam etti.

“15 Temmuz; bir milletin yeniden şahlanışının adıdır”

Rektör Namık Ak, “15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden geçen beş yılda milletçe önemli tehditleri savuşturduk; karada, denizde ve havada çeşitli harekâtlara katıldık, yerli ve milli sanayi konusunda önemli adımlar attık, hepsinden daha mühim olarak ise devlet teşkilatımızı hain unsurlardan ciddi oranda temizleyerek millileştirdik. Yine 15 Temmuz'un üzerinden geçen beş yıllık süre zarfında devlet-millet bütünleşmesini daha da sağlamlaştırdık, milli iradeyi daha fazla güçlendirdik, dosta düşmana karşı bu arif, asil, aziz, necip ve kahraman milletin dimdik ayakta olduğunu, her koşulda devletinin yanında yer alacağını ve milli mücadele ruhunu asla kaybetmediğini gösterdik.” dedi.

“15 Temmuz; 1071'deki, 1453'teki, 1923'teki ve 1974'teki milli ruhtur”

Rektör Namık Ak, “15 Temmuz; bir milletin yeniden şahlanışının adıdır.” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: "15 Temmuz; kan kaybeden bir devletin bütün unsurlarıyla birlikte kanını tazelemesidir; çürümüş ve kokuşmuş bir yapının yeniden çiçek açmasıdır. 15 Temmuz, tarihe mal olmuş bir milletin maddi ve manevi gücünün tekrar ortaya çıkmasıdır. 15 Temmuz; kutlu bir direniş, teslim olmaya karşı bir başkaldırı, bir vatan savunmasıdır. 15 Temmuz; 1071'deki, 1453'teki, 1923'teki ve 1974'teki milli ruhtur. Peygamber Ocağı ordumuzun, yiğit Mehmetçiğimizin; bu arif, asil, aziz, necip, kahraman milletin kutlu bir zaferidir. Hainlere ve zalimlere verilmiş tarihî bir derstir. 15 Temmuz, asla unutulmayacak ve unutturulmayacaktır. 15 Temmuz'da ve benzeri milli ve manevi davalarımızda can veren kahraman vatan evlatlarımızı rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor; aziz şehitlerimizin hatıralarına layıkıyla sahip çıkabilmeyi temenni ediyorum. Cümle şüheda ve gaziyanı ebedi aleme irtihal edenlerin ve hayatta olanların da ruh-i maneviyelerine kemal-i hürmetlerimi arz ediyorum. Yüce Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin; dirliğimizi ve birliğimizi daim kılsın.”

Açılış konuşmasının ardından program, Ebubekir Camii İmam Hatibi Mehmet Şimşek’in Kuran-ı Kerim tilaveti, Zembilli Kuran Kursu hocası İlyas Baloğlu'nun şehitler için sala okuması ve 15 Temmuz belgesel gösterimi ile devam etti. Programda ayrıca Sağlık Bilimleri Fakülte Sekreteri

Adem Gümüş ile Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Aytekin Yılmaz, 15 Temmuz konulu şiirleri seslendirdi.

“Hem milletimizin hem de gençliğimizin mayası sağlammış”

Anma programının son bölümünde ise 25. ve 26. Dönem Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını aktararak şunları söyledi: “15 Temmuz’u 'değişmeyenler' ve 'değişenler' boyutuyla iki şekilde ele almak lazım. ABD’nin her darbede Türkiye’de kullandığı hainler vardır ve son kullandığı terörist ise FETÖ’dür. ABD'nin dünyanın her yerinde gerçekleşen darbelere destek olması değişmeyen bir gelenektir. ABD, bazen içerideki hainleri bazen de siyasetçileri kullanarak bunu hayata geçirmektedir.”

Gündoğdu konuşmasının devamında 15 Temmuz'da yaşanan ilklere değinerek şunları dile getirdi: “Türkiye'de ilk kez vesayetçi askerler ya da derin devlet tarafından değil de cemaat görünümlü İslam’ın tüm kavramlarını kullanan kişiler tarafından darbe girişiminde bulunuldu. İlk kez daha önce İngiliz işgal devletinin bile hedef almadığı TBMM hedef alınarak bombalandı. Millet adına o gece ilk dik duruşu ve farkındalığı milletin seçtiği bir lider gerçekleştirdi ve şapkasını alıp kaçmadı, ‘ey milletim şahadete hazır mısınız’ dedi. Bunun yanı sıra bazı sivil toplum örgütleri de 'millet iradesini çiğnetmeyiz' diyerek sahaya çıktı. O gece gördük ki hem milletimizin hem de gençliğimizin mayası sağlammış. Bu sağlamlık sahaya fazlasıyla yansıdı.”

“15 Temmuz gecesi; imanıyla, adanmışlığıyla Çanakkale şehitlerini aratmayan Türk milleti demokrasinin kitabını yazmıştır”

Milletvekili Gündoğdu konuşmasının son bölümünde 15 Temmuz gecesi sonrasında batının tutumuna vurgu yaparak, “Demokrasinin kitabını yazdık diyen Avrupa ülkelerinin yüzde 90’ı ve ABD, darbeye tepki göstermediler. Batının demokrasi anlayışı kendinden olana zarar geldiği zaman demokrasi havarisi kesilmek ama kendinden olmayanın ölümüne göz yummaktır. 15 Temmuz gecesi; darbelerin başkenti olan Ankara, darbeleri püskürten ve bir daha darbeye cesaret edilemeyeceğinin başkentine dönüştürmüştür. Ayrıca imanıyla, adanmışlığıyla, fedakârlığıyla Malazgirt kahramanlarını ve Çanakkale şehitlerini aratmayacak duruşuyla Türk milleti demokrasinin kitabını yazmıştır. Sala okuyanlarla bela okuyanların karşılaştığı o gecede sala okuyanların açık bir zaferi olduğunu tarihe not düşerek haykırmamız lazım. O geceki şehit ve gazilerimizin verdiği mücadele vatanımız, ezanımız, dinimiz ve bayrağımız için ellerinde mantar tabancası bile olmadan verilen bir mücadeledir. Doğrudan vatandaşımızın imanının fışkırdığı bir yaklaşımdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsız kimliğini nasıl koruduğunu, dış mihrakların saldırılarından nasıl kurtulduğunu hem İslam aleminin hem Türk dünyası ve insanlık aleminin umudu olması adına gelecek nesillere anlatmamız lazım. Tüm darbeleri ve 15 Temmuz'u unutmayalım ve unutturmayalım, unutursak tekrarına davetiye çıkarırız.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Program, KMÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duran Ali Yıldırım'ın eşliğinde milletimiz ve devletimizin bekası için hep birlikte dua okunmasıyla sona erdi.

Bu haber 540 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum