Reklam
Reklam

Karaman Kaliteli İçme Suyuna Kavuşuyor

Karaman Belediyesi İbrala Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Karaman Kaliteli İçme Suyuna Kavuşuyor

Karaman Belediyesi İbrala Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Karaman Kaliteli İçme Suyuna Kavuşuyor
Editor: Necati Ermiş
04 Mart 2020 - 15:44

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’nın göreve gelmesiyle birlikte su arıtma tesisini hemen faaliyete geçirmek için oluşturduğu teknik personelin yoğun çalışması sonucunda artık arıtma tesisinde son aşamaya gelindi.

Başkan Kalaycı’nın göreve geldiği günlerde tesis teknik donanım ve yeterlilik olarak çalışamaz durumdaydı. Kalaycı’nın belediye bünyesinde çalışan teknik personelleri arıtma tesisine seferber etmesiyle birlikte tesis baştan sona ele alındı ve sorunlar tek tek giderildi.

İçme Suyu Arıtma Tesisinde Son Durum

İbrala Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisinin son durumu hakkında edindiğimiz bilgiye göre; 2004 yılında protokole bağlanarak başlangıcı yapılan İbrala Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisi 2010 yılında projelendirilip 2012 yılında inşaatına başlanmıştı. 2014 yılında hizmet vereceği duyurulmasına rağmen 2 ayrı ikmal ihalesi daha yapılarak 2019 yılında belediyeye devredilmiş ancak devreye alınamamıştı. Başkan Kalaycı’nın göreve geldiği tarihten itibaren projeye uygun olmayan inşaat, mekanik, elektrik tesisat ve otomasyon sistemi gibi kalemlerde iyileştirmeler yapıldı ve tesis güvenliği üst seviyeye çıkarıldı.

Şuan itibariyle içme suyu arıtma tesisi 2050 yılına kadar Karaman’ın su ihtiyacını tamamen karşılayacak. Su kuyularına su çekilmediği için yer altı su seviyesi yükselerek Karaman yeraltı su rezervleri yenilenmiş olacak. Barajda biriken su Bolkar Dağlarından gelen kar ve yağmur sularından oluştuğu için suyun kalitesi ve tadı daha iyi olacak.

Yine Karaman Belediyesi tesisi devreye almakla birlikte elektrik sarfiyatında da tasarruf sağlamış olacak.

Gelinen noktada ise yeni sitemin devreye girmesiyle suyun klorlama vs. işlemleri daha dikkatli ve titizlikle yürütülebilir hale gelmiş, özlemle beklenen içme suyunun musluklara verilmesine hiçbir engel durum gözükmediği öğrenildi.

Bu haber 6858 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • başka vatandaş
  6 ay önce
  ismet paşa caddesinde ki su boruları nedense hep aynı yerden patlıyor başkanım burayada bir teknik personel ayarlayın olmazsa beceremeyen personeli tutmayın
 • Arif topal
  6 ay önce
  Su baraja gelince ye kadar koylerden atık suyun lagım suyunun karıstıgı yonde bilgi var bunlarında onune gecılse daha ıyı. Arıtma ne kadar arıtabulecek kı
 • vatandaş
  6 ay önce
  Kaliteli içme suyuna kavuşacaksa Karaman teşekkürlerimi sunarım tüm emeği geçenlere, ancak merakımı celbeden bir sorununda cevabını ve duymak ve bilmek istiyorum sorum: kanser yapan asbestli boruların değiştirilip değiştirilmediği değiştirilmedi ise acil olarak değiştirilmesi hususunu yetkililerin bilgilerine ve gereğinin yapılması hususunu arz ederim.
 • Remzi Durmaz
  6 ay önce
  Barajda karamana yetecek kadar su kaldımı. Tam bir yıldır eksik ve hatalı yapımdan dolayı gelen sudan daha fazlası ovaya boşuna veriliyor. Yeşildere barajının su miktarı hesabı iyi yapılmalıdır