Reklam
Reklam

Karaman'ın İl Oluşunun Yıldönümünü Kutladılar

21 Haziran 1989'da Resmi Gazete'de yayınlanan kararla Türkiye'nin 70. ili unvanını kazanan Karaman il oluşunun 32. yılını kutluyor.

Karaman'ın İl Oluşunun Yıldönümünü Kutladılar

21 Haziran 1989'da Resmi Gazete'de yayınlanan kararla Türkiye'nin 70. ili unvanını kazanan Karaman il oluşunun 32. yılını kutluyor.

Karaman'ın İl Oluşunun Yıldönümünü Kutladılar
Editor: Sultan Akbulut
21 Haziran 2021 - 12:38

AK PARTİ KARAMAN MİLLETVEKİLİ RECEP ŞEKER

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, Karaman'ın il oluşunun 32. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Şeker mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk Dili'nin başkenti Mevlana ve Yunus Emre’nin diyarı kadim kentimiz Karaman 21 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 3578 sayılı Kanun ile Türkiye Cumhuriyet’inin 70. ili olmuştur.

İlimiz tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilim ve kültür merkezidir. İlimizin il oluşunun 32. yılını tüm hemşerilerimiz ile birlikte sevinç, mutluluk ve coşku ile kutluyoruz.

Sanayisi, tarımı ve ekonomisi ile her geçen gün daha da büyüyen ve gelişen kadim kentimizin; tarihi zenginliklerinin, turizm potansiyelinin ve tabii güzelliklerinin ortaya çıkartılarak, tanıtımı, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınması, gelişmesi ve her alanda daha ileriye giderek hak ettiği seviyeye yükseltilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Önemli projeleri hayata geçirerek Karamanımızın bir marka şehir olması en temel hedefimizdir.

İlimizin 32. kuruluş yıldönümünü en kalbi duygularımla kutlar, Karaman’ımızın il olmasında ve gelişip kalkınarak bu günlere gelmesinde tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunar, tüm Karamanlı hemşehrilerime selam ve saygılarımı sunarım. ” dedi.


KARAMAN BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ KALAYCI

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, 21 Haziran 1989 tarihinde 3578 sayılı kanun ile Türkiye’nin 70. İli olan Karaman’ın il oluşunun 32. yılı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Belediye Başkanı Savaş Kalaycı mesajında: “Türk Dilinin başkenti kimliğiyle; köklü bir geçmişe, nice tarihi değere ve bir sanayi şehri olarak ekonomiye yaptığı katkılarla ülkemizin güzide şehirlerinden birisi olan Karaman’ımızın il oluşunun 32 yılını kutluyor, bu şehrin güzel insanları için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi belirterek, ilimizin bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.


KMÜ REKTÖRÜ NAMIK AK

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Karaman'ın il oluşunun 32’nci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Namık Ak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Maddi ve manevi zenginlikleri, tarihten gelen kültürel derinliğiyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Karaman, halen Türk dilinin başkenti olarak, gıda, tarım, sanayi ve enerji alanında önde gelen yatırımlarıyla günümüzdeki önemini ve değerini korumaktadır.

Yapılan araştırmalara göre tarihsel izleri çok eski medeniyetlere kadar uzanan, aynı zamanda Karamanoğulları ve Osmanlı Devletinin kültürel mirasını da hamurunda taşıyan Karaman, bu köklü geçmişi sayesinde her köşesi ve bucağıyla tarihten günümüze bir köprü vazifesi görmektedir.

‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım; sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz’ düsturu ile dünyaya seslenen, sevgi ve hoşgörüsü ile tüm insanlığı kucaklayan Yunus Emre’nin memleketi olan Karaman aynı zamanda Mevlana, Piri Reis, Karamanoğlu Mehmet Bey, Kazım Karabekir Paşa, Mustafa Kemal Atatürk gibi önemli şahsiyetlerin mayasının yoğrulduğu kadim bir şehrimizdir.

21 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 3578 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti'nin 70'inci ili olan Karaman, geçmişinden aldığı bu güçle ülkemizin önemli şehirleri arasında yer alarak gerek coğrafi konumu gerekse ekonomik atılımları ile Anadolu'muzun birbirinden güzel şehirleri arasında kendine nadide bir yer edinmiştir.

Bu vesileyle, Karaman'ın il oluşunun 32’nci yılında bir kez daha bu özel günün başta Karamanlı hemşerilerimiz ve ülkemiz için kutlu olmasını diliyor; şahsım ve KMÜ ailesi adına, Karaman’ın il oluşuna vesile olan tüm devlet büyüklerimize ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Bu haber 378 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum