Reklam
Reklam

Karaman Eczacı Odasından grip aşısı hakkında önemli açıklama

Karaman Eczacı Odasından grip aşısı hakkında önemli açıklama

Karaman Eczacı Odasından grip aşısı hakkında önemli açıklama
Editor: Murat Özünal
22 Ekim 2020 - 14:06

TEB 50. Bölge Karaman Eczacı Odası Başkanı Ecz. Azime Kağnıcı, grip aşısı hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Kağnıcı, açıklamasında; “Önceki yıllarda eczanelerimize daha erken dönemlerde gelen grip aşısı pandemi sürecinde Ekim Ayı sonunda ilaç depolarımıza giriş yaptı ve dağıtımı başladı. Pandemi nedeniyle hekimlerimiz tarafından 65 yaş üstü ve risk grubu hastaların grip aşısı yapılması gerektiği konusunda yaptıkları açıklamalardan sonra vatandaşlarımızın aşıya yoğun talebi ile eczanelerimizde aşı sıra listeleri hazırlamak zorunda kaldık. Fakat ülkemize gelen aşı sayısı talebin çok altındadır. Şu anda Türkiye’ye yaklaşık 1,5 milyon doz aşı getirtilebilmiştir. Bu sebeple aşılama en yüksek risk grubundaki hastalardan başlayarak yapılacaktır.

Hekimlerimiz tarafından sağlık bakanlığı reçetem sistemi üzerinden kronik rahatsızlığı olanlara risk grubuna göre e-reçete yazılacak, yazılan reçete ile eczanelerimize başvuran hastaların reçetesi sağlık bakanlığı reçete sistemine işlendikten sonra depodan hasta adına istenecek ve hastaya teslim edilecektir.

Vatandaşlarımız öncelikle e-nabız sisteminden aşı için uygun risk grubunda olup-olmadığını kontrol edip eğer aşı için riskli grupta olduğu görülüyorsa hekime müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu konuda vatandaşlarımızın hem kendi sağlıkları açısından hem sağlık kuruluşlarındaki teması azaltmak açısından bu konuya hassasiyet göstermelerini önemle rica ediyoruz.

Aşı temini ile ilgili eczacılarımızın sistemin onay verdiği 1. derece risk grubunda bulunan hastalar dışında grip aşısı temin etme durumu kesinlikle bulunmamaktadır” dedi.

Bu haber 1042 defa okunmuştur.