Reklam
Reklam

Karaman Devlet Hastanesi'nde kan bağışı kampanyası

Karaman Devlet Hastanesi'nde kan bağışı kampanyası

Karaman Devlet Hastanesi'nde kan bağışı kampanyası
Editor: Murat Özünal
21 Kasım 2019 - 14:11

Karaman Devlet Hastanesi’nde kan ve kök hücre bağış kampanyası düzenlendi.

Hastane Başhekimi Uz. Dr. Ahmet Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Sağlık tesisimizde kan bağışının önemine dikkat çekerek kan vermesinin önünde bir engel bulunmayan hastane çalışanlarının ve vatandaşlarımızın kan bağışında bulunmalarını sağlamak amacıyla Kızılay Konya Şubesi işbirliği ile kan ve kök hücre bağış kampanyası düzenlendi. Bilindiği üzere kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır.

Şu an itibarı ile kanın tek kaynağı insandır. Acil durumlarda, ameliyatlarda ve kanamalı hastalarda kan takviyesi hayati önem taşır. Böyle bir durum her an her insanın yaşayabileceği bir durumdur. Bu yüzden kan bağışında bulunmak hem sağlık açısından hem de insani açıdan çok önemlidir.

İl Sağlık Müdürlüğümüz, Hastanemiz ve Türk Kızılay’ı Konya Şubesi işbirliği ile bir kampanya başlatılmış olup kampanya kapsamında oluşturulan 4 adet kan alma birimi 20.11.2019 tarihinde çalışanlarımızın ve vatandaşlarımızın bağışlarını kabul etmiştir.

Hastane çalışanları, hasta yakınlarının destek verdiği kampanyada beklenilen oranın da üzerinden çok sayıda bağış yapılmıştır. Kan Bağışçısı Sorgulama Formu'nu dolduran bağışçılara, kan vermelerinin ardından meyve suyu ve bisküvi ikram edilmiştir.

Karaman Devlet Hastanesi olarak ülkemizdeki hastaların kan ihtiyacını karşılamada tek kurum olan Kızılay ile ortak bir çalışmalarımız devam edecek olup amacımız son dönemde artan kan ihtiyacının karşılanmasına yönelik kan bağışına duyarlılığı oluşturmak ve farkındalığı yaratmaktır.

Karaman Devlet Hastanesi olarak Kızılay'ın yapmış olduğu, özverili çalışmaya destek olan ve kan ve kök hücre bağışında bulunan tüm çalışanlarımıza ve duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Bu haber 906 defa okunmuştur.