Reklam
Reklam

Karaman'da usulsüz av yapan 14 kişiye 36 bin lira ceza

1 adet otomobil ve 1 adet motosiklete el konuldu

Karaman'da usulsüz av yapan 14 kişiye 36 bin lira ceza

1 adet otomobil ve 1 adet motosiklete el konuldu

Karaman'da usulsüz av yapan 14 kişiye 36 bin lira ceza
Editor: Murat Özünal
02 Ağustos 2019 - 10:40

Karaman’da far avında kullanılan 1 adet otomobil ve 1 adet motosiklete el konuldu, usulsüz av yapan 14 kişiye toplam 36 bin 400 lira para cezası yazıldı.

Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce yapılan yoğun av koruma ve kontrol faaliyetleri sonucu far avı, kafes avı ve usulsüz av yaptıkları tespit edilen 14 kişiye toplam 36.400,00 TL para cezası yazıldı. Ayrıca bu kişilerin far avında kullandıkları 1 adet Binek Otomobile, 1 adet Motosiklete ve 3 adet av tüfeğine el konuldu.

Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Av ve yaban hayatı ile biyolojik çeşitliliğin korunarak gelecek nesillere aktarılması için Şube Müdürlüğümüz Av Koruma ve Kontrol ekibince yoğun olarak kontroller yapılmaktadır. Bu kontrollerin yanı sıra köylerimizde muhtarlarımızın da desteği ile “Av ve Yaban Hayatı ile Biyolojik Çeşitliliğin Korunması” konulu toplantılar yapılarak vatandaşlarımızı bilgilendirmekteyiz. Bu kapsamda özellikle kafes avı ve far avı gibi eylemlerin biyolojik çeşitliliğe zararlı etkileri anlatılarak otokontrol sağlamak, Müdürlüğümüzün öncelikleri arasında yer almakta olup, koruma ve kontrol çalışmalarımız bu ilke çerçevesinde yürütülmektedir. Özellikle far ile av yapanların ülkemizin doğal kaynaklarına ne kadar zarar verdiklerini bilmelerinin yanı sıra avda kullandıkları araçlara el konularak mülkiyetinin kamuya geçirildiğini, kişi başı yaklaşık 2.000,00 – 5.000,00 TL arasında değişen idari para cezası ve tazminat cezalarının olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz, Karaman’da, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını göz önüne alarak doğal kaynak değerlerin, sürdürülebilirlik, katılımcılık ve çevreye duyarlılık temel ilkeleri doğrultusunda koruma amacı gütmektedir. Bu kapsamda ilimiz genelinde av ve yaban hayatının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, il ve ilçe jandarma komutanlıkları, belgeli avcılar, avcı dernekleri ve köy muhtarlıklarının da desteği alınarak av koruma ve kontrol çalışmaları etkin bir şekilde sürdürülmeye devam edilecektir” denildi. 

Bu haber 754 defa okunmuştur.