Reklam
Reklam

Karaman'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Karaman'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Karaman'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı
Editor: Murat Özünal
29 Ekim 2020 - 10:35
Reklam

Karaman’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Parkında düzenlenen törende Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, tebrikleri kabul etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Vali Işık, yaptığı konuşmada, “Osmanlı devleti birinci dünya savaşından yenik çıkmış, ordusu dağıtılmış, Fransızlar İtalyanlar Yunanlılar ve İngilizler yurdun büyük kısmını işgale başlamışlar. Böyle bir ortamda bir Osmanlı Paşası Mustafa Kemal Türk milletinin asla bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini bilerek ya istiklal ya ölüm şiarı ile Anadolu’ya çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır.

Milli mücadele sonucunda her karışı şehit kanı ile sulanan bu topraklar düşman işgalinden kurtarılmıştır.

Bu savaşın kazanılmasında Mustafa Kemal’in askeri dehasının önemi yadsınamaz fakat Mustafa Kemal sadece bir askeri deha olmadığını aynı zamanda büyük bir devlet adamı olduğunu kurduğu Cumhuriyet’le de kanıtlamıştır. Bu Cumhuriyeti’de geleceğimizin teminatı gençlere emanet etmiştir.

Aradan geçen 97 yıl içinde ülkemizi bölmek parçalamak isteyen emperyalist devletler içeride oluşturdukları işbirlikçiler ile bunu gerçekleştirmeye çalışmış ancak başarılı olamamışlardır. Kürt- Türk, Alevi- Sünni, Laik- Antilaik gibi ayrıştırmaya giderek toplumu birbirine düşürmeye çalışmaları ulusal duyarlılık sayesinde önlenmiştir. Kısaca ülkemizin gelişimi engellenememiştir. Bugün 80 milyonun üzerinde bir nüfusu ile uluslararası toplum nezdinde saygınlığı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerek Ortadoğu’da, gerek doğu Akdeniz’de gerekse Azerbaycan’da süper devletler denilen devletlere kafa tutan ama bunu yaparken de yurtta sulh cihanda sulh ilkesinden taviz vermeyen bir devlet konumundadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de bizim bu gücümüzü kendilerine tehdit olarak gören dış güçler bizi bölmek ve parçalamak için ellerinden geleni ardına koymayacaklardır.

Büyük olduğu görülmüştür kısaca söylemek gerekirse bu milli birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece kimse bu cumhuriyeti yıkamaz. Yıkmaya dahi yeltenemez.

Ben milletimizi esaretten kurtararak yeni ve tam bağımsız bir cumhuriyeti kuran başta Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarına ve kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetimizin ebediyete kadar sürmesi temennisiyle hepinizin bayramını bir kez daha kutlayarak saygılarımı sunuyorum” dedi. 

Törene, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Nuri Özbey, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi RektörüProf. Dr. Mehmet Akgül, Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Çınarsoy, Oğuz Şenlik, Kamuran Mustafa Ballı, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Bu haber 694 defa okunmuştur.