Reklam
Reklam

Karaman balı kendi markası ile raflarda yer alacak

Karaman balı kendi markası ile raflarda yer alacak

Karaman balı kendi markası ile raflarda yer alacak
Editor: Murat Özünal
23 Ekim 2020 - 19:50

Karaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “2017 yılında Dünya Arıcılık Kongresinde 103 ülkede üretilen Balların yer aldığı yarışmada; Karaman’da üretilen bal, Dünya 1.si seçilmiş ve Karaman’da üretilen balların kalitesi tescillenmiştir.  Geniş çayır ve mera arazileri, dağlık kesimlerdeki orman arazileri, tarla, sebze ve bahçe arazileriyle arılar için zengin florası ile arıcılık yapmak için çok elverişli bir konuma sahip olan ilimizde üretilen kaliteli ballar artık, raflarda kendi markası ile yer alacak.

Bakanlığımızca Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bölgemizde Karaman Arı Yetiştiricileri Birliğimiz üyelerinin ve üye olmayan üreticilerin ürettiği balları işleyip, paketlemek ve satmak üzere 240 ton/yıl kapasiteli bal işleme tesisi (tarımsal ürünlerin işlenmesi) kurulmuştur. Projemiz 422.488 TL’lik toplam yatırım bedeli ile Organize sanayi Bölgesinde bal paketleme tesisi olarak kurulmuştur.

Bu yatırım kapsamda İl Müdürlüğümüz ve Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği ilimizin bal üretimi konusunda marka olması ve ilimizin ülke arıcılığında söz sahibi konuma gelmesi amacıyla tesise İşletme Kayıt Belgesi verilerek faaliyete geçirilmiştir.

İşletme Kayıt Belgesi, Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser, Karaman AK Parti Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Tunç ve Karaman Tarım Paydaşları STK Başkanlarının katılımı ile İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş tarafından Karaman Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel Yasan’a takdim edilmiştir” denildi.

Bu haber 1465 defa okunmuştur.