Reklam
Reklam

Karaman 15 Temmuz'un yıldönümünde meydanlarda

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlandı

Karaman 15 Temmuz'un yıldönümünde meydanlarda

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlandı

Karaman 15 Temmuz'un yıldönümünde meydanlarda
Editor: Murat Özünal
16 Temmuz 2019 - 00:52

Karaman'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi.

Düzenlenen etkinliklere Karaman Valisi Fahri Meral, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı. 

Etkinlikler kapsamında Hatuniye Medresesi'nde 'Darbeden Demokrasiye 15 Temmuz Sergisi' açıldı. 

Ardından Atatürk Bulvarı'nda bir araya gelen vatandaşlar, milli iradeye saygı yürüyüşü kapsamında ellerinde Türk bayraklarla kortej halinde Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na kadar yürüdü. 

Burada saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okundu, daha sonra Ahmet Yesevi Camisi İmam Hatibi Rauf Kantar tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Vali Meral, yaptığı konuşmada, "Bugün istiklal ve istikbalimize yönelik olarak gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yıl dönümüdür. Bugün vatan, millet, istiklal ve mukaddes değerler uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnetle yâd ederken milletimizin iradesinin tecellisi olan demokrasi zaferini kutluyoruz. 15 Temmuz; demokrasi mücadelesinin adıdır. 15 Temmuz tüm Türkiye'nin zaferidir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Milletime çağrı yapıyorum, meydanlara gelin ve meydanlardan bunlara gereken cevabı hep birlikte verelim. Ben de başkomutan olarak meydana geliyorum diyerek Siz değerli Karamanlı Hemşehrilerim de tüm ülkede olduğu gibi bu çağrıya uyarak, bu sokakları meydanları doldurdunuz, meydanları darbecilere bırakmadınız. Kendisini bu vatanın bir evladı, bu milletin bir ferdi olarak hisseden herkes darbe girişiminin karşısında yer almıştır. 

15 Temmuz gecesinde olduğu gibi bundan sonra da bu Aziz Millet; Anayasa ve demokrasimizi askıya almak isteyen şer odaklarına ve onlara uşaklık eden hainlere asla prim vermeyecek, bu tür hain girişimlere ve tüm düşmanca saldırılara, her zaman aynı iman gücü ve vatan sevgisi ile karşı koyacaktır.

Ecdadımızın tarihte gösterdiği şanlı mücadele, Milletimizin 15 Temmuz gecesi tüm farklılıklarını geride bırakarak Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlet ilkeleri etrafında birleşerek, yaptığı kahramanlıklar yaşadığımız badireleri atlatmamızda ve istikbale yürüyüşümüzde bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Kutsal vatan toprakları uğrunda cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla kalplerimizde mümtaz yerini alan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi ebediyen unutmayacağız Biz inanıyoruz bu Aziz Millet ve kutlu devlet sonsuza kadar payidar olacaktır. Değerli Karamanlı hemşerilerim! 15 Temmuz'u Asla unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi. 

Belediye Başkanı Kalaycı ise aziz milletin vatanına bağımsızlığına 15 Temmuz gecesi sahip çıktığını belirterek, "Herkes gördü ki Türk milleti asil kanlarıyla suladığı bu vatan toprağının bir karışından bile vazgeçmez. Yine gördüler ki Türk milleti demokrasisine göz dikenlerin hakimiyetine asla girmez. Aramızda ayrılık yaratmak isteyen güçler gördüler ki Türk milleti gerçekten büyük ve asil millettir" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Saat 00.13'de Karaman'daki tüm camilerde sela okundu. Vatandaşlar meydanda sabaha kadar demokrasi nöbetini sürdürdü. 

Bu haber 853 defa okunmuştur.