Reklam
  • Reklam
K.ERGİN: “İNSANLIK DIŞI SALDIRIYI LANETLİYORUZ”

K.ERGİN: “İNSANLIK DIŞI SALDIRIYI LANETLİYORUZ”

16 Mayıs 2018 - 14:53
Reklam

Karaman Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kadir Ergin Atatürk Parkında İsrail’in Filistinlilere yaptığı katliamı kınamak için basın açıklaması yaptı.  Açıklamaya partililer ve vatandaşlar katıldı. Atatürk ve Şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan açıklamada “Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır” diyen Ergin, “Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı,  61 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail'in gaddar tutumudur” dedi.

 Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu'da yaşanan sorunların çözüme kavuşmasının imkansız olduğunu kaydeden Ergin, “İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti'nin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs'te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD'yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail'i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail'in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz. ABD ve İsrail'in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır.

Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKID`nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD`nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye'nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve i'llazIum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur. Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail'i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Adem DEMİREL

Bu haber 1284 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARAMAN'DA EĞİTİME KAR ENGELİ
KARAMAN'DA EĞİTİME KAR ENGELİ
KARAMAN’DA MİNİBÜS İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 2 YARALI
KARAMAN’DA MİNİBÜS İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 2 YARALI