Reklam
Reklam

Hayırsever Hürrem Dayı Vefat Etti

Karaman'ın tarihine güzel bir eser bırakan Hürrem Dayı vefat etti.

Hayırsever Hürrem Dayı Vefat Etti

Karaman'ın tarihine güzel bir eser bırakan Hürrem Dayı vefat etti.

 Hayırsever Hürrem Dayı Vefat Etti
Editor: Necati Ermiş
14 Aralık 2019 - 10:23

Karaman kültür ve turizmine büyük katkı yapan Hayırsever Hürrem teyze 91 yaşında vefat etti. Huzur evinde ikamet eden Karaman'ın tanınmış simalarından Hürrem Dayı'nın cenazesi, 14 Aralık cumartesi (bugün) öğle namazına müteakip Ahmet Yesevi Camisinden kaldırılacak. 

Evini Karaman Kültürüne Bağışladı

91 yaşında hayata gözlerini yuman Hürrem Teyze, 300 yıllık ihtişamı ile Karaman yerleşim kültürünü ve Anadolu insanının ev mimarisini en güzel şekilde sergileyen evini bağışladı. Hürrem Dayı Evi 300 yıllık geçmişe sahip bir Osmanlı evidir. Bu tarihi güzellikler kokan mekân 2006 yılında Karaman’ın o dönemki Belediye Başkanı Ali Kantürk tarafından restore ettirildi. Ev ismini sahibi olan Hürrem teyzeden aldı. Hürrem teyze bu muhteşem mimariyi bağışlayıp kendisi de huzurevine yerleşti. Hayırsever Hürrem Dayı bugün Karaman'a büyük bir eser bırakarak aramızdan ayrıldı.

Hürrem Dayı Evi Tam Bir Tarihi Eser

Hürrem Dayı Evi yapısında ahşap ve kalem işi süslemeler barındırıyor. Bu süslemeler 1. Dünya Savaşında, savaştan kaçıp bu eve sığınan bir asker tarafından yapılmış. Restorasyon sırasında evin doğal ve gerçek mimarisine zarar verilmemiş olması da büyük takdir topluyor. Hem gözü yormayan hem de muhteşem bir huzur ve ferahlık veren bu ev ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

 

Bu haber 7164 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Hakan
  6 ay önce
  Allah rahmet eylesin Karaman adına çok güzel tarihi eser bıraktı Allah onlardan razı olsun Kendisinden
 • Ali unuvar...
  6 ay önce
  Mekani cennet olsun.emaneti ile yaşayacak..
 • nezahat
  6 ay önce
  allha rahmet eglesin cenneti mekan olsun boyle guzel insan. cennetin mekan olsun tarih eserinde degerini biliriz insallha karaman halkimizda
 • Nur
  6 ay önce
  Allah rahmet eylesin Karaman adına çok güzel tarihi eser bıraktı Allah onlardan razı olsun