Reklam
Reklam

Eser'den Çocuklara Hukuk Eğitimi Önerisi

Eser, hukuk dersi hakkında bilgiler verdi

Eser'den Çocuklara Hukuk Eğitimi Önerisi

Eser, hukuk dersi hakkında bilgiler verdi

Editor: Murat Özünal
07 Aralık 2019 - 18:14

AK Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, çocuklara ceza hükümlerini öğretmek için müfredata çocuklara yönelik hukuk dersi konulması istedi.

Eser, NTV'ye yaptığı açıklamada, müfredata konulmasını istediği hukuk dersi hakkında bilgiler verdi.

Milletvekili Eser, "Bakanlığımıza gençlerimizdeki suçluluk ve suça eğilimin önlenmesi için yapılması gerekenleri ve düşüncelerimizi arz ettik. Bu anlamda TCK’nın 4.md "Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz" hükmü gereği TCK’dan istisnasız sorumlu olan bütün vatandaşlarımızın ceza kanunu öğrenmesi gerektiğini, Türk ceza kanunu hükümlerinin toplumumuzun büyük bir kesimi tarafından bilinmediğini bu nedenle devletimizin ceza kanunlarını öğretme yükümlülüğünün olduğunu dile getirip, vatandaşlarımızın bilmekle yükümlü olduğu TCK ve bazı kanunların hukuk dersi adı altında orta öğretim de öğretilmesi gerektiği önemi ne değindik.

Özellikle gençlerimizin cezasını, yani eylemin sonucunda karşılaşacağı yaptırımı bilmeden suç işleyerek sonrasında çok büyük pişmanlıklar içerisinde olduğunu ama pişmanlıklarının fayda etmediğini gördük. 18 yaş altı gençlerimize hukuk dersi ile eğitim verilmesi halinde kasten yaralama, uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti ile özellikle cinsel istismar gibi birçok suçu işlenmesinin önüne geçileceği ve suç işleme oranlarının yarıya düşeceğini belirttik" dedi.

Bu haber 765 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum