Reklam
Reklam

Ermenek'te Bitki Araştırmaları Toplantısı Başladı

Ermenek'te Bitki Araştırmaları Toplantısı Başladı

Ermenek'te Bitki Araştırmaları Toplantısı Başladı
Editor: Murat Özünal
06 Eylül 2019 - 14:19

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Flora Araştırmaları Derneği tarafından Ermenek Kaymakamlığı ve Ermenek Belediye Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen Bitki Araştırmaları Toplantısı başladı.

Bir otelde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sırasıyla KMÜ Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Ermenek Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Ömer Çeçen, Flora Araştırmalar Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Aytaç, Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu, Ermenek Kaymakam V. Emrah Uzun, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül’ün açılış konuşması yaparak program başladı.

Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu konuşmasında, “Doğup büyüdüğümüz ve çocukluğumuzun geçtiği bu topraklarda endemik bitkilerin bu güne kadar tespit edilen yaklaşık 180 türüne bölgemizde rastlanmaktadır. Ermenek bölgesinin bölgeler arasında doğal bir geçiş köprü oluşturması nedeniyle dünyada benzerine az rastlanan bir bitki çeşitliliğine sahip. Dolayısıyla Endemik Bitkiler bakımından çeşitliliğin bol olduğu ilçemizde yapılan bu toplantı nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan türlerin tespit edilmesi, bunların çeşitli tekniklerle çoğaltılarak nesillerinin devamının sağlanması ve bu çeşitliliğin korunması açısında büyük önem taşımaktadır. Bu vesile ile bitki araştırmaları toplantısına katılımınızdan ve bu toplantının ülkemize ve ilçemize yapacağı katkılardan dolayı hepinize teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

Program oturum ve sunumlarla devam etti. 

Bu haber 837 defa okunmuştur.