Reklam
Reklam

“Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Katı Tutumuna Devletimiz Dur Demelidir”

“Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Katı Tutumuna Devletimiz Dur Demelidir”

“Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Katı Tutumuna Devletimiz Dur Demelidir”
Editor: Murat Özünal
05 Haziran 2020 - 13:26

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, yaptığı açıklamada, “Çiftçimizin elektrik faturaları, ödeme zamanı ve miktarı olarak tahammül ve dayanma sınırlarını zorlamaya başladı.

Üreticilerimizin sulu tarım alanlarında kuyularını neredeyse nefes almadan çalıştırmaya başladığı şu günlerde gelmeye başlayan ve önümüzdeki günlerde gelecek yüksek miktarlı faturalar üreticilerimizi oldukça zorlamaktadır. Tarımsal üretimde son 2 yıldır sulamada kullanılan elektriğe gelen zamlar diğer girdi kalemlerini tartışmanın dışına itti.

Hangi tür ürün ekimi yapılırsa yapılsın sulu tarımda elektrik bedeli toplam giderin 1/3 seviyelerinde seyrederken, sulama enerji giderleri diğer girdilere eşitlendi ve yıllık toplam üretim giderinin yarısına çıktı. Bu şartlar altında önümüzdeki yıllarda sulu tarımdan kaçış kaçınılmaz olacaktır. Çiftçimiz bu şartlarda üretim için fedakârlıktan kaçmadan var gücüyle sahada üretmek için mücadele ederken elektrik dağıtım şirketlerinin özellikle uygulamış olduğu katı tutumuna Devletimiz dur demelidir.

Tarımsal abonelerin kullandığı Enerji bedellerinden aylık fatura bedeli uygulaması yerine Çiftçilerimizin mahsul satımında olmak üzere yılda 2 defa ödeme yapma imkânı sağlanması için Devletimiz acil olarak müdahale etmelidir. Ayrıca kilowatsaati 80 kuruşu aşan elektrikte KDV, pay ve fonların kaldırılması, ülkemiz ve dünyada yaşanan Covid-19 virüsün yaşandığı şu günlerde üretmek için sahada mücadele eden üreticimiz için önem arz etmektedir. Aylık fatura ödemesi yapan üreticilerimiz çoğu aylık geliri olmadığı İçin fatura bedellerini ödemek için yüksek faizli kredi kullanmakta ya da tefecilerden borç almaktadır.

Elektrik dağıtım şirketlerinin bu olumsuz ve vurdum duymaz, sert yapısına çiftçimizin üretime devam edebilmesi adına devletimizden gerekli müdahale ve düzenlemelerin yapılması çiftçimizin beklentisidir” dedi. 

Bu haber 1067 defa okunmuştur.