Reklam
Reklam

Dr. Recep Şeker’in,“Muharrem Ayı ve Aşure Günü” mesajı

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, Muharrem ayı ve Aşure Günü nedeni ile bir açıklama yaptı.

Dr. Recep Şeker’in,“Muharrem Ayı ve Aşure Günü” mesajı

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, Muharrem ayı ve Aşure Günü nedeni ile bir açıklama yaptı.

Dr. Recep Şeker’in,“Muharrem Ayı ve Aşure Günü” mesajı
Editor: Necati Ermiş
09 Eylül 2019 - 10:03

Şeker, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim’de kıymet verilen dört aydan birisi olanve Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in “Şehrullahi’l-Muharrem” yani “Allah'ın ayı” olarak ifade buyurduğu Muharrem, İlâhî bereket, feyz ve keremin bollaştığı bir aydır.

Ayrıca tarih boyunca peygamberlerle ilgili birçok kurtuluş mucizelerinin yaşanmasına sebep oluşundan dolayı Muharrem ayı, diğer dinlerde de kutsal ay olarak kabul edilmektedir.Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır.

Muharrem ayı içerisinde müstesna günlerden biri olan aşure gününü de barındırır. Aşure, muharrem ayının onuncu günüdür. Aşure günü, insanlık ve İslam tarihi açısından önem taşıyan önemli olaylar meydana gelmiştir.Aşure günü, birlik, beraberlik ve bereketin timsali olan ve içerisinde birçok manayı taşıyan önemli bir gündür. Muharrem ayı ve aşure günü dini, sosyal ve tarihi önemi haiz olaylara sahne olmuştur.

Aşure günü aynı zamanda, kâinatın efendisi Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimizin muazzez torunu Cennet gençlerinin Efendisi Hz. Hüseyin Efendimiz ve yakınlarından 72 Müslüman kardeşimizin şehit edilmesi gibi çok hazin bir olayın yaşandığı zaman dilimine denk gelmektedir. Bu olay bütün Müslümanların gönlünde çok derin bir acı ve üzüntü bırakan müessif olaylardan biridir. Başta Hz. Hüseyin Efendimiz olmak üzere bütün Kerbela şehitlerimizi ve cennet vatanımız uğruna şehit olan bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Muharrem ayının ve Aşure gününün birlik, beraberlik, barış ve kardeşliğe vesile olmasını diler, Cenabı Allah (C.C)’tan bu kutlu zaman dilimini en verimli ve kazançlı şekilde değerlendirmeyi nasip etmesini niyaz ediyorum.” Dedi. 


Bu haber 529 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum