Reklam
Reklam

Dikkat! O Belge Olmadan Araç Satışı Olmayacak!

1 Nisan’dan itibaren 2. el otomobil alışverişinde yeni bir dönem başladı. Ekspertiz raporu ve garanti zorunlu olurken, kilometre düşüren, araç hasarını gizleyenlere büyük yaptırımlar geliyor. Konuyla ilgili Karaman’ın ilk ve tek TSE-HYB belgeli Karaman Oto Ekspertiz İş Yeri Sahipleri Öznur Dural ve İlker Kamil Ergenli konu başlıklarını ve merak edilenleri cevapladı.

Dikkat! O Belge Olmadan Araç Satışı Olmayacak!

1 Nisan’dan itibaren 2. el otomobil alışverişinde yeni bir dönem başladı. Ekspertiz raporu ve garanti zorunlu olurken, kilometre düşüren, araç hasarını gizleyenlere büyük yaptırımlar geliyor. Konuyla ilgili Karaman’ın ilk ve tek TSE-HYB belgeli Karaman Oto Ekspertiz İş Yeri Sahipleri Öznur Dural ve İlker Kamil Ergenli konu başlıklarını ve merak edilenleri cevapladı.

Dikkat! O Belge Olmadan Araç Satışı Olmayacak!
Editor: Necati Ermiş
15 Nisan 2019 - 06:10

Türkiye'de her gün binlerce araç el değiştirirken, yılda yapılan ikinci el oto satışı 5 milyonu aşıyor.1 Nisan’dan itibaren 2. el otomobil alışverişinde yeni bir dönem başladı. Ekspertiz raporu ve garanti zorunlu olurken, kilometre düşüren, araç hasarını gizleyenlere büyük yaptırımlar geliyor. Konuyla ilgili Karaman’ın ilk ve tek TSE-HYB belgeli Karaman Oto Ekspertiz İş Yeri Sahipleri Öznur Dural ve İlker Kamil Ergenli ‘’Ekspertiz Raporu verecek firmalara yeni şartlar getiriliyor. Artık her firma alıcılara bu raporu veremeyecek. Bu hizmeti vermek isteyen firmalar ise Türk Standartları Enstitüsüne başvurarak yeterli olduklarını belgeleyecekler. Yeterli olan firmalara ‘TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’ verilecek ve tüketiciler güvenli yerlerden hizmet almış olacak’’ dedi.

Yeni yönetmelik ile başlayan bu zorunluluk yaşanan sorunları azaltacak ve ikinci el araç alanların sorun yaşaması engellenecek. Yeni düzenlemeye göre TSE-HYB standartlarına uymayan ekspertiz merkezleri 1 Nisan itibariyle hizmet veremiyorlar.

Konu başlıklarını ve merak edilenleri Karaman’ın ilk ve tek TSE-HYB belgeli Karaman Oto Ekspertiz İş Yeri Sahipleri Öznur Dural ve İlker Kamil Ergenli cevapladılar.

İkinci el otomobil satışında ekspertiz raporu olmadan satış yapılamayacak mı? Alıcı ve satışı anlaşsa da ekspertiz raporu zorunlu mu?

1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerin son kullanıcıya yapmış oldukları satışlar için ekspertiz raporu zorunluluğu getirmektedir. Yönetmelikte 8 yaş ve 160.000 km üzerindeki araçlar kapsam dışı kalmaktadır. Otomotiv işiyle iştigal etmeyen iki kişi arasında gerçekleşecek araç satışı kapsam dahilinde yer almayacaktır.

Raporda hangi bilgiler yer alacak aracın hangi noktaları kontrol edilecek?

Raporda aracın özellikleri, arıza-hasar durumu ve km bilgilerine yer verilecektir. Gözle kontrol dahilinde; Taşıtın dış, iç, alt ve motor bölümü kontrolleri yapılacaktır. Ayrıca raporda, ekspertiz merkezlerinde bulunması zorunlu olan cihazlarla yapılan testlerin sonuçları yer almalıdır. Ekspertize gelen araç, lift üzerine alınarak tüm alt ve yürür aksamları kontrol edilerek süreç başlatılır. Araç arıza tespit cihazına bağlanarak genel arıza taraması yapılır. Akü test cihazı ile akü ve şarj performansı ölçülür. Sonrasında test hattına alınan araç sırasıyla yanal kayma testi, süspansiyon ve fren testlerine tabi tutulur. En son yapılan DYNO testi ile aracın motor performansı ölçülerek testler tamamlanır.

Hangi firmalar ekspertiz raporunu hazırlamaya yetkili olacak? Tüketici, firmanın yetkili olup olmadığını nasıl anlayabilecek?

TSE’den TS13805 standardına göre HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) almış ekspertiz merkezleri ekspertiz raporunu vermeye yetkili olacak. HYB olan ekspertiz merkezlerinin detaylarına tüketiciler TSE’nin web sitesinden kolaylıkla ulaşabilecekler. Bu belge zaten Karaman genelinde bir tek bizim firmamız olan Karaman Oto Ekspertiz de mevcuttur.

Yeni uygulamada garanti koşulları nasıl sağlanacak? Garanti neleri kapsayacak ve kim verecek?

Yeni uygulamada garanti, aracı satan firma tarafından en az 3 ay veya 5.000 km olarak verilmek zorundadır. Garanti, işletmeler tarafından sigorta yaptırılarak da verilebilecektir. Yapılacak garanti motor, şanzıman, tork konvektörü diferansiyel ve elektrik sistemini kapsayacaktır.

Hafif veya ağır ticari araçlarda da rapor istenecek mi?

Yönetmelikle birlikte binek ve arazi araçlarında rapor zorunluluğu olacak. Ancak bir sonraki dönemde diğer araçlar için de düzenlemeleri bekliyoruz.

Noterler raporu olmayan araçların satışını gerçekleştirmeyecek mi?

Yönetmelik kapsamında olan ikinci el araçlarda ekspertiz raporu alınmadığı takdirde araç satışı yapılamayacak.

Raporun geçerliliğin ne kadar olacak?

Ekspertiz raporları aracın anlık durum bilgisini vermektedir, bu nedenle yönetmelik raporun noter satışından hemen önce alınması gerektiğini vurgulamaktadır.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • ecevit karaoğlan
  6 gün önce
  ilker'im rabbim yolunu bahtını açık etsin. Duruşun ve karakterin işine de yansıyor. sonsuz başarılar kardeşim.
 • ILKER KAMIL ERGENLİ
  6 gün önce
  Abi allah razı olsun çok sagol
 • Suat kürekçi
  6 gün önce
  Siz. Bir. Dahisiniz. Evlat yıllar önce siz zaten yapıyordunuz. Bu işlemleri...ama anlayan geliyor sizi ziyaret ediyordu..ama anlamayan..tııııııınnnn..Bak bu sizin profesyonel olarak yaptığınız..işlemler..otolarda. Hayati önem arz ediyor..çok yaşayın benim sevgili arkadaşlarım..tüm kolaylıklar sizlerin. Olsun..hani sizin atölyeye yemek getirirdim ya o benim işte suat abiniz..bol kazançlı işler dilerim ey millleett..
 • ILKER KAMIL ERGENLİ
  6 gün önce
  Allah razı olsun suat abim