Reklam
Reklam

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Köse, Karaman'da

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Köse, Karaman'da

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Köse, Karaman'da
Editor: Murat Özünal
06 Kasım 2019 - 16:50
Reklam

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve beraberindeki heyet, çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Karaman’a geldi.

Köse, Karaman İl Başkanlığında düzenlediği toplantıda partililere hitap etti. Toplantıya CHP Karaman İl Başkanı Kadir Ergin ve CHP Kadın Kolları İl Başkanı Kayserilioğlu da katıldı. 

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Köse, yaptığı konuşmada, eğitim, ekonomi ve dış politika hakkında açıklamalarda bulundu. 

TÜİK'in verilerine göre Türkiye'de 16 milyon yurttaşın yoksulluk sınırının altında bir geliri olduğunu söyleyen Köse, her şeye zam yapılırken enflasyonun yüzde 8'lere düştüğünün çelişkili olduğunu aktardı.

Köse, "Elektrik ve doğalgaza zam yapıldı. İşçinin mazotuna zam geliyor. Ama enflasyon yüzde 8'lere düşüyor. Bu bir çelişki değil mi sizce? Türkiye'de enflasyon oranı ölçülemeyecek kadar yüksek. Bunu herkesin bilmesini istiyorum." dedi.

Ekonomik konulara değinen Köse, "Ekonomik politikalarımızın orta ve uzun vadede beş temel amacı var. Katma değeri yüksek mal ve hizmet üretiminde uzmanlaşmak. Uzman kişileri yetiştirmemiz gerekiyor. İş gücü niteliğini yükseltmek ve ücretler genel seviyesini artırmak, işletme eko sistemine dönüştürmek gerekiyor. Bölgesel eşitsizlikleri gidermek gerekiyor. Doğuya bakıyoruz başka şekilde, batıya bakıyoruz başka şekilde. Bu eşitsizliklerin düzeltilmesi gerek. Tüm yoksulları aile sigortasıyla tanıştırmamız gerekiyor." İfadelerini kullandı. 

Eğitim sistemi hakkında konuşan Köse, iş garantili bir eğitim sisteminin bittiğini belirterek, "Eğer üniversiteleri açtıysanız işte bulmak zorundasınız. O zaman bu kadar üniversite açmayacaksınız. Bilimsel ve akılcı bir eğitim politikasını izlemek zorundasınız. Öğrencilerimizin başarıları geriledi. Bilimsel üretim yapması gereken üniversiteler tamamen bilimden uzaklaştı. Nitelikli akademisyenler yurtdışında iş aramaya başladı. Dolayısıyla bu ülkede beyin göçü başladı. Artık gençler Türkiye'de kalmak istemiyor. Herkes için parasız ve nitelikli eğitim ilkesinden hareketle, eğitimde bir yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim ve 4 yıl ortaöğretimden oluşan 1+8+4 sistemine tekrar geri dönülmeli. Üniversiteler bağımsız olmalı. Alt yapısı olmayan üniversiteler açılmamalıdır." dedi.

Toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Bu haber 1179 defa okunmuştur.