Reklam
Reklam
Reklam

CHP DEN ORTAK BİLDİRİ “OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ”

CHP Karaman İl Başkanı Ünver, OHAL’e tepki için başlatılan oturma eyleminde, “OHAL Rejimine son verilmeli. Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz” dedi.

CHP DEN ORTAK BİLDİRİ “OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ”

CHP Karaman İl Başkanı Ünver, OHAL’e tepki için başlatılan oturma eyleminde, “OHAL Rejimine son verilmeli. Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz” dedi.

CHP DEN ORTAK BİLDİRİ “OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ”
Editor: Uyanış Haber Merkezi
16 Nisan 2018 - 13:33

Cuhmuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezinin aldığı karar doğrultusunda Türkiye’nin 81ilinde eş zamanlı OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz” basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı. Karaman CHP İl Partisi İl ve İlçe teşkilatı da Atatürk Anıtında bir araya geldi. Partililerin ve bazı STK üyelerinin de katıldığı eylemde CHP Parti Meclis Üyesi Fatma Güner de eyleme ve basın açıklamasına destek verdi.

Basın açıklaması oturma eylemiyle başladı.  Daha sonra CHP İl Başkanı Av. İsmail Atakan Ünver, yaptığı açıklamada; kemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır” dedi.

“21 aydır süren OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır” diyen Ünver, “Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.

AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı solcu, muhafazakâr sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm topluma karşı işlenen bir suç haline gelmiştir. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.

İlan ederken 1 buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır.

Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir.

Bizim talebimiz kesindir; Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine DERHAL son verilmelidir.

Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır.

Sivil toplum örgütlerine, sendikalara, meslek odalarına ve birliklerine yönelik iktidar gücü ile açılan savaş son bulmalıdır.

Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir.

Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz” şeklinde konuştu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum