Reklam
Reklam

Çalışkan, Eğitim Yöneticileriyle Bir Araya Geldi

Çalışkan, Eğitim Yöneticileriyle Bir Araya Geldi

Çalışkan, Eğitim Yöneticileriyle Bir Araya Geldi
Editor: Murat Özünal
24 Ekim 2019 - 16:14

Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, okul yöneticileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Abdurrahman Kurt ve Nurettin Doğan, il milli eğitim müdürlüğü yöneticileri ve okul müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, atamasının ardından okul müdürleriyle bir araya geldiği ilk toplantı olması sebebiyle 2019 - 2020 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başladı. Ardından Karaman’ın eğitim öğretim niteliğinin artmasında katkıları olan eğitim yöneticilerine ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt’a teşekkür eden İl Müdürü Çalışkan, göreve başlarken duyduğu cesaretin en büyük sebebinin görev ve sorumluluklarını hakkıyla yerine getiren okul yöneticilerinin varlığı olduğunu vurguladı.

“En büyük sorun hedefsizliktir.”

Genel olarak Karaman’ı, özelde ise eğitim çalışmalarını; öğrencilik yıllarından öğretmenliğine ve okul yöneticiliğine kadar iyi bildiğini ifade eden Çalışkan, bu birikimle kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin gerçekleştirileceğini belirtti. “En büyük sorun hedefsizliktir.” diyen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, “Her okulumuz kendi potansiyeli, birikimi ve niteliği doğrultusunda hedefler belirlemeli. Nasıl ki Bakanlığımız daha iyisine ulaşmaya yönelik bir vizyon ortaya koyduysa bizler de bu vizyon çerçevesinde okullarımıza aşamalı hedefler belirlemeliyiz. Bunun için mevcudun bir an önce tespiti yapılarak harekete geçilmeli. Bizler bu çerçevede hazırlık ve planlamalarımızı yapıyoruz, yakın zamanda en büyük gücümüz olan öğretmenlerimizle de bu doğrultuda buluşmalar düzenleyeceğiz.” dedi.

“Şehirlerin de kurumların da adeta parmak izleri vardır.” 

“Her nesnenin ve varlığın kendini tanımlayan, kendine has özellikleri olduğu gibi şehirlerin de kurumların da adeta parmak izleri vardır.” sözleriyle konuşmasına devam eden İl Müdürü Çalışkan, “Hiçbir iz bırakmadan, akışına giderek başarı elde edemeyiz. Okulunuzun sizi siz yapan farkındalıklarla kaliteye, ayırt ediciliğe sahip olması gerekir. Bizler Karaman’ı eğitimde elde ettiği başarılarla günden güne daha iyisine taşıyarak ülkemiz nezdinde iz bırakma derdindeyiz. Sizlerin de aynı dertle yaptığı proje ve çalışmalarınızı artırarak kitlesel niteliğimize güç katacağız. Bütün planlamalar, hazırlıklar, hedefler, vizyon; okul yöneticilerinden öğretmelere sirayet ederek öğretmenlerimiz eliyle gerçeklik kazanacak. Sadece kuralı uygulamak başarı getirmez. Liderlik ve yöneticilik hasletleriyle sizler öğretmenin ruhuna, zihnine ve gönlüne dokunacaksınız, onlar da öğrencilerimizin hayatına etki edecek.” şeklinde konuştu. 

“Etkili yönetim, işleri kolaylaştırma sanatıdır.” 

Yöneticilik ve liderlikte iletişimin önemini vurgulayan Çalışkan, eğitim liderlerinin sağlıklı bir iletişim içerisinde bulunmasının çok önemli olduğunu ifade ederek “Etkili yönetim, işleri kolaylaştırma sanatıdır. Zorlaştırmadan kolaylaştırarak enerjimizi daha da artırabilir, sahip olduğumuz dinamikleri daha iyi değerlendirebiliriz. Elbette zorluklarla karşılaştığımız dönemler de olacaktır, en büyük zorlukları aşmak için en büyük birlikteliğe ihtiyaç var. Birlikteliğin gücünü ancak sağlıklı iletişimle artırabiliriz.” diyerek toplantının hayırlara vesile olması temennisiyle konuşmasına son verdi.

Şube müdürleri tarafından ilgili birimlere yönelik yapılan bilgilendirmeler sonrasında toplantı sona erdi.

Bu haber 557 defa okunmuştur.