Reklam
Reklam

Bıldırcın'da dünyada bir ilk Karaman'da gerçekleşti

Bıldırcın'da dünyada bir ilk Karaman'da gerçekleşti

Editor: Murat Özünal
09 Nisan 2021 - 14:11

*Karamanlı Yamtar Firması, 5 yıl sürdürdüğü çalışmalar sonucu diğer Bıldırcınlara oranla daha iri ve daha verimli bir çeşit Bıldırcın üreterek dünyada bir ilki başardı.

*Yeni Bıldırcın türü Akademisyenler tarafından da incelenirken, yeni tür Bıldırcına ‘Yamtar’ ismi verildi.

Karaman’da Bıldırcın ve Keklik üretimi yapan Yamtar Gıda, 5 yıldır üzerinde çalıştıkları yeni bir Bıldırcın türü üretmeyi başararak dünyada bir ilke imza attı.

Firma yetkilisi Şemsettin Soytürk konu ile ilgili Gazetemize şu bilgileri verdi:

“Resmi olarak Bıldırcın ve Keklik üretimi yapmaktayız. Son 5 yıl içindeki çalışmalarımız sonucu Japon bıldırcınların içindeki genetik farklılıklardan yararlanarak Amerikan Jumbo, Rusya ve Ukrayna Bıldırcınlarını da geçen varyete tip yakaladık. 

Fenotipleri geliştirdik. Karaman Yem fabrikamızda geliştirdiğimiz Hayvansal katkı ve antibiyotik türü ilaçlar olmayan yemlerle birlikte en sağlam en yüksek verim veren 32 günde yumurtaya başlayan ve aynı zamanda kesim olgunluğuna ulaşan ve 2 kat et ağırlığına ulaşan, yüksek yumurta verimi ve yumurtası iri olan bıldırcın geliştirdik. 

Orijinal sürü ile Yamtar’ın (Yeni Varyeteye verilen isim) arasındaki farklılıkları üniversitelerde  profesörlerimiz incelemekte olup son aşamaya gelindi. Türkiye ve dünyada patent almak üzereyiz. Hepimizin büyük bir cesaret örneği sergilediğine inandığımız bir efsane olan Kür-şad ın 40 çerisinden biri olan Yamtar adını bu cinse verdik. Dünyaya bir Türk ırkı olan Yamtar Bıldırcının adını duyurmaktan  gurur duyuyoruz. Karamanımıza ve tüm Türkiye’mize hayırlı olsun.”

Bu haber 7065 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Mehmet Yaşar
  1 ay önce
  Maşallah Allah emeğinizi yağlı çıkarsın Hayırlı olsun.
 • Neriman Gokkus
  1 ay önce
  Allah'ım kolaylık versin hayırli olsun
 • Ibrahim öksüz
  1 ay önce
  Maşallah allah bereketini arttırsın sarılıkta varmı
 • Necati Eskici
  1 ay önce
  Hayırlı olsun..Netherland..
 • Fatma Yiğit
  1 ay önce
  Masallah tebrikler boyle bir irk gelistirip bizlerle paylastiginiz icin tesekkurler
 • Şükrü Yaşar ÖZKAN
  1 ay önce
  Bir Karamanlı olarak sizlerle gurur duydum.Ayrıca geliştirdiğiniz türe,YAMTAR ismini vermenizde çok anlamlı, Bütün çalıışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür eder,başarılarınızın kat***arak devam etmesini dilerim.
 • Cemal köksal
  1 ay önce
  maşallah, Hayırlı olsun