Reklam
Reklam

Bayram: "Kiraz Üreticilerimiz Fiyatların Düşmesiyle Zor Durumda Kalmıştır"

Bayram: "Kiraz Üreticilerimiz Fiyatların Düşmesiyle Zor Durumda Kalmıştır"

Bayram:
Editor: Murat Özünal
02 Temmuz 2020 - 10:25

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, yaptığı açıklamada, "Emek ve Alın Teri Vererek Yetiştirilen Hasadı Oldukça Maliyetli Zor Olan Kiraz Üreticilerimiz Fiyatların Düşmesiyle Zor Durumda Kalmıştır..

Karaman’da üreticilerimiz kirazda fiyatların iyi başlaması İle umutlu olan üreticilerimiz son günlerde fiyatların tepetaklak aşağıya düşmesiyle tedirgin olmaya başlamıştır.

Başta kirazı ile dünyaya nam salan Karaman   Ermenek , Başyayla , Sariveliler , Merkez ilçede  bulunan köylerimizde olmak üzere tüm kiraz üreticilerimiz aynı sıkıntıyı yaşamaya başladı. 

Turfanda üretilen kiraz fiyatlarının 10-15 TL arasında satılması  kiraz üreticimizin yüzünü güldürmüş bu sene para kazanacaklarına, kirazlarını değeri karşılığında satacaklarına inançları çoğalmıştı.

Üreticimizin kirazlarını satarken emeklerini koruyacak bir fiyata satabilmek için Karaman Ziraat Odası olarak değişik bölgelerden ihracat yapan firma yetkilileri ile görüşerek Karaman’a davet ederek girişimlerde bulunuyoruz. Kilogram başına işçi maliyeti 1,25 TL ila 1,5 TL arasında değişmektedir. Bu sezonda erken hasat edilen kiraz 10-15 TL’ den açılan fiyat geçtiğimiz sene rakım’ı yüksek olan bölgelerimizde hasat başladığında 8-10 TL’ ye satılan kiraz; bu sene fiyat düşüşüyle 4 TL’ye kadar düşmesi üreticimizi zarara uğratmaktadır.

Yurtdışında arkadaşlarımızdan öğrendiğimiz fiyatlar ise; afaki değerlerde yüksek.

Finlandiya da 12 Euro (93TL), Avusturya da 9 euro ( 70 TL), Münih toptancı halinde 6 euro (50 TL) İstanbul’ da markette 30 TL , İstanbul’da pazarda 17 TL’ye satılmaktadır. Bu fiyatlara bakınca Karaman’daki emek ve alın teri veren üreticilerimiz müstahsillerimiz hak ettiği kazancı almalıdır. Karaman’da kiraz hasatının dayanma süresi az olduğu için yaklaşık 15-20 gün içinde sona erecek olması dolayısıyla devletimiz  yetkililerinden ihracatı artırarak destek sağlaması zor durumda olan üreticilerimizin beklentisidir" dedi.

Bu haber 1239 defa okunmuştur.